ماه رمضان، جهشی بر خلاف عادت؛ در باب دستور جلسه هفتگی
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396 ساعت 17:43 | نوشته ‌شده به دست سحر یاوری | ( نظرات )


«ماه رمضان، جهشی بر خلاف عادت»

به قلم همسفر سحرماه رمضان ماهی است که بسیار از آن میتوان بهره جست و به نوعی فرصتی است که انسان بتواند به ژرفای وجودش بنگرد و آئینه جسم و جان را از آلودگی ها و ناخالصی ها بزداید و پاکسازی کند و به نوعی بر نفس خود مسلط شود و آن را تربیت کند.

 

اندرون از طعام خالی دار             تا در آن نور معرفت بینی

 

با توجه به ترتیب دستور جلسات سالیانه که بسیار هوشمندانه پشت سر هم قرار گرفته‌اند اگر یک قدم به عقب برگردیم، وادی نهم قرار دارد و بلافاصله دستور جلسه الهام از رمضان که رابطه مستقیمی بین آن‌ها برقرار است.

در وادی نهم که اساس مطلب در پیرامون نقطه تحمل است اشاره به این نکته دارد که بالا رفتن نقطه تحمل در مسائل ضد ارزشی کاری است هم آسان و هم لذت‌بخش ولی در مسائل مثبت به دلیل اینکه نیاز به دانایی داریم بسی سخت تر است ولی نتیجه آن رسیدن به خیر است و آن را می‌توان با مثالی بیان کرد؛ اگر تپه یا جاده‌ای را تصور کنیم که شیب تندی دارد، پایین آمدن از آن با سرعت زیاد می‌تواند به راحتی انجام بگیرد و قطعاً با لذت همراه است و زمان کمتری نسبت به بالا رفتن می‌برد در حالی که برای بالا رفتن، هم زمان بیشتری نیاز داریم و هم انرژی بیشتری اما نتیجه اولی سقوط است و نتیجه دومی صعود!

در ادامه ماه رمضان با نقطه تحمل، رابطه بسیار تنگاتنگ دارد و روزه گرفتن، بالا بردن ظرفیت و نقطه تحمل، در مسیر ارزشی است که قطعاً مانند بالا رفتن از شیب، سختی‌هایی دارد ولی انسان را به نتیجه می‌رساند و اگر چه کمی محرومیت دارد ولی با بالا بردن نقطه تحمل چیزهایی که به دست می‌آوریم بسیار ارزشمند و قابل قیاس با چیزی نیست.

در واقع روشنایی و گرمایی که در زندگانی مسافران و همسفران کنگره 60 جاری است، روزنه نورش برمی‌گردد به ماه رمضان 1375 درست زمانی که آقای مهندس با روزه گرفتن و البته در کنار آن مصرف موادشان توانستند زمان مصرف و مقدار مواد خود را تعیین و مرتب کنند و در واقع قدم اول از سفر هزار فرسنگی را برداشتند و اهمیت و توجهی که در کنگره و کلیه شعب به این ماه می‌شود، به پاس کشف روش DST از این ماه توسط بزرگ کنگره 60، آقای مهندس دژاکام می‌باشد که به خودی خود جای تفکر و تعمق و البته شکر بسیار دارد.

 ماه مبارک رمضان یکی از ماه‌های سال و یگانه ماهی است که در کتاب آسمانی ما از آن نام برده شده و رمضان از ریشه رَمَضَ، به معنای سوختن می‌آید که از این معنای سوختن، برداشت‌های بسیار می‌توان داشت، هم در خصوص صور آشکار و هم صور پنهان.

با اینکه روزه گرفتن، صرفاً و تنها نخوردن و نیاشامیدن در طول روز نیست و مسائل دیگری در خود نهفته دارد اما باید توجه داشت که انسان در کلِ ماه‌های سال (به غیر از رمضان) همواره در خوردن و آشامیدن اِبایی ندارد و بی‌نظمی‌اش در خوردن و آشامیدن نوعی نظم می‌شود و حکم نظم پیدا می‌کند یعنی دچار نظم در بی نظمی می‌گردد و درون اجزای بدن را رسوبات و سموم میگیرد و باعث بیماری های زیادی میشود اما ماه مبارک رمضان ترمزی است که اجازه پیشروی بیشتر را نمی‌دهد و این طراحی معمار بزرگ هستی است. ماه مبارک رمضان ماهی است بر خلاف ماه‌های دیگر سال که مزیت‌های فراوانی دارد و به قول شاعر:

بر خلاف آمدِ عادت بطلب کام که من            کسب جمعیت از آن زلف پریشان کردم

 و چه بسا این خلاف عادت سودهای بسیاری را برایمان خواهد داشت که از جمله آن می‌توان به نظم، صبر، سلامتی جسم و روان، تزکیه درون، معرفت ... اشاره کرد. ماه رمضان ماهی است که بسیار از آن می‌توان بهره جست و به نوعی فرصتی است که انسان بتواند به ژرفای وجودش بنگرد و آئینه جسم و جان را از آلودگی‌ها و ناخالصی‌ها بزداید و پاکسازی کند و به نوعی بر نفس خود مسلط شود و آن را تربیت کند. روزه گرفتن در این ماه، نه تنها عبادت است و منکر آن نمی‌توان شد بلکه حکم بازسازی خودمان را دارد و کسانی که از این قضیه غافل هستند یا روزه نمی‌گیرند و یا می‌گیرند و منت آن را بر سر خداوند و دیگران می‌گذارند! روزه گرفتن کاملاً با روش درمان تدریجی در کنگره 60 مطابقت دارد و چه بسا خیلی بهتر قادر خواهیم بود وضعیت مسافران را درک کنیم.


بنا به گفته آقای امین، کل جهان هستی دارای دو خاصیت ذره‌ای و موجی است و سیستم ایکس هم دقیقاً بر همین اساس طراحی شده و خالق هستی برای اینکه این سیستم بتواند بقا و راندمان داشته باشد، نسخه روزه و نماز را داد و اگر انسان با این دید نگاه کند، می‌بیند خیری در این قضیه برایش نهفته است (مسئله روزه گرفتن) که برای خاصیت ذره‌ای ماه رمضان را طراحی کرد تا در این ماه فرصت بازسازی این سیستم مهیا شود. روبرو شدن با روزه و انجام دادنش به انسان نشان می‌دهد که درونش چه خبر است، چون در حالت عادی انسان راضی نمی‌شود با درونش روبرو شود.روزه گرفتن تاثیرش در صور آشکار، پالایش جسم است و در صور پنهان تزکیه و تربیت نفس است.

ماه رمضان تجدید حیات در حیات است؛

باید عنوان کرد که  اثرات روزه گرفتن را بعد از ماه مبارک بیشتر خواهیم دید چرا که روزه گرفتن انسان را آماده می‌کند برای ادامه حرکت البته پویاتر، سالم‌تر و شاداب‌تر از قبل  و بعد از اتمام ماه رمضان، حس و حال خوبی در انسان پدید می‌آید. در ماه رمضان با رعایت نکات مهم تغذیه‌ای در وعده‌های سحر و افطار مواد لازم را برای ترمیم و ساخته شدن جسم در اختیار آن قرار دهیم و از افکار منفی دوری کنیم چرا که با افکار منفی، مهلک‌ترین و سنگین‌ترین ضربات را بر جسم و جان خود وارد می‌کنیم.

حس خاص و زیبایی که در این ماه در انسان به و جود می‌آید بسیار شیرین است و با توجه به تجربه‌ای که هر کس در طی این سال‌ها در کنگره داشته بسیار شیرین‌تر هم بوده و خواهد بود و فضای دیگری حکم‌فرماست و صمیمیت و همدلی و هم حسی بیشتری به چشم میخورد.

جدای از مسائل عبادی و خاص و ویژه‌ای که در ماه مبارک رمضان تجربه می‌کنیم، آموزش‌های فراوانی هم می‌گیریم و ماه آموزشی هم محسوب می‌شود و دو پارامتر نظم و صبر بیشتر در ما تقویت میشود. امیدوارم با رعایت خیلی مسائل و کسب دانایی و هنر نه گفتن، آنچه را که باید دریافت کنیم و به معرفت برسیم و دریابیم که جهل و در واقع تاریکی است که مانع درک ما از حقیقت می‌شود و با آموزش و تزکیه به روشنایی‌ها دست یابیم.

انشاالله بتوانیم با حس خوب از این فرصت بیش از پیش استفاده کنیم و برایمان نقطه تفکری باشد و به گفته آقای مهندس در این ماه کاری برای خودمان بکنیم.


با احترام؛ همسفر سحر یاوری


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر مریم رضوانی پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 23:24
تشکر می کنم از شما خانم سحر عزیز بسیار زیبا و دلنشین بود.و همچنین پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را خدمت تمامی اعضا کنگره ۶۰ تبریک عرض میکنم وامیدوارم بتوانیم بهترین بهره را از این لحظات با ارزش ومعنوی ببریم.
همسفر سعیده پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 15:01

سلام وخسته نباشید خدمت خانم سحر عزیز.همسفر سعیده
همسفر مریم پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 13:10
خدا قوت خانم سحر عزیزم واقعا لذت بردم مثل همیشه عالی بود
پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 10:49
خدا قوت خانم سحر عزیزم واقعا لذت بردم مثل همیشه عالی بود
مهران نیک سیر پنجشنبه 28 اردیبهشت 1396 09:59
پیشاپیش رسیدن ماه رمضان بر همه همسفران و مسافران مبارک باشد.و انشاالله بتوانیم از برکات این میهمانی الهی نهایت استفاده را ببریم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: