غفلت از خویش؛ در باب دستور جلسه هفتگی
چهارشنبه 1 شهریور 1396 ساعت 17:56 | نوشته ‌شده به دست سحر یاوری | ( نظرات )

  « غفلت از خویش » 

در باب دستور جلسه قضاوت و جهالت

به قلم کمک راهنما؛ همسفر سحروقتی فرامین می‌گوید قضاوت نکن، در واقع می‌خواهد بگوید اگر قضاوت کنی آرامش خودت سلب می‌شود، فکر نکنیم که با اجرای فرامین یا نقض آن‌ها چیزی به شأن و جایگاه خداوند کم یا زیاد می‌کنیم بلکه تمام اعمال ما به خود ما برمی‌گردد و سود و منفعت یا ضرر و زیان آن گریبانگیر خود ما می‌شود و این قانون هستی است.

بدون شک انسان برای ساخته شدن باید بیاموزد و این آموختن و ساخته شدن گاهی با تجربه تاریکی‌ها حاصل می‌گردد ولی برای رسیدن به حال خوش باید به مرور از جهل و تاریکی فاصله بگیرد. انسان با اختیاری که دارد هم می‌تواند راه خیر را انتخاب کند و هم راه شر را؛ خداوند به انسان گفت خودت می‌توانی مسیرت را انتخاب کنی و خودت را کامل کنی و هیچ جبری در این قضیه وجود ندارد اما زمانی که انسان خود را از نور و خوراکی که خداوند برایش در نظر گرفته دور کند تاریکی برایش خلق می‌شود و به قول استاد امین خداوند به شر فرمان نمی‌دهد و خداوند تاریکی را خلق نمی‌کند بلکه انسان با اعمالش از نور فاصله می‌گیرد و تاریکی برایش خلق میشود!

آقای مهندس میفرمایند: اگر تمام قوانین الهی را بشکافیم و بخواهیم بدانیم که آخرش به ما چه می‌خواهد بگوید، می‌گوید ای انسان اگر قوانین را رعایت کنی بهتر زندگی خواهی کرد، زیست بهتری خواهی داشت و در صلح و آرامشی؛ از آنجایی که انسان همیشه به دنبال حال خوش و آرامش بوده و هست باید دانست که دانایی رابطه مستقیمی با آرامش و حال خوش دارد و برعکس آن نیز صادق است؛ یعنی نادانی و جهالت رابطه مستقیمی با رنج و عذاب دارد، پس با توجه به این قضیه هر چه انسان دانایی کسب کند و به مرحله عمل برساند آرامش قرین لحظه‌هایش می‌گردد. وقتی فرامین می‌گوید قضاوت نکن، در واقع می‌خواهد بگوید اگر قضاوت کنی آرامش خودت سلب می‌شود، فکر نکنیم که با اجرای فرامین یا نقض آن‌ها چیزی به شأن و جایگاه خداوند کم یا زیاد می‌کنیم بلکه تمام اعمال ما به خود ما برمی‌گردد و سود و منفعت یا ضرر و زیان آن گریبانگیر خود ما می‌شود و این قانون هستی است.

قضاوت به معنای داوری، دادرسی و حکم است و مربوط به قاضی میشود که آن هم خود تخصص و دانایی میطلبد و هم مدارک، شواهد و هم زمان لازم و ساز و کار خود را دارد که کار آسانی هم نیست؛ اما انسانها به راحتی در جایگاه قضاوت مینشینند و خود را صاحب نظر میدانند و این قضاوت اصولاً از جایی شروع می‌شود که انسان چیزی را می‌بیند یا می‌شنود، بعد در مورد آن ظن می‌برد، در آن تجسس می‌کند و بعد قضاوت میکند و گاهی هم با بی رحمی تمام حکم صادر می‌کند اما انسانی که هوشیار باشد و بداند انجام گناه، هدر دادن انرژی است و چاهی است بی انتها که برای خود میکند و اگر شأن و جایگاه انسانی خود را بشناسد و هدفمند باشد اجازه هدر رفتن انرژی‌اش را در مسائل ضد ارزشی  از جمله قضاوت را  نمی‌دهد بلکه در صدد رفع عیب‌ها و نواقص و ضعف‌های خود میباشد چرا که تنها یک قضاوت تنها نیست بلکه در بیشتر اوقات به دنبال قضاوت، تهمت، قیاس، دروغ و غیبت هم می‌آید و لایه لایه روی هم قرار می‌گیرند و همدیگر را پوشش می‌دهند.


 در کنگره آموختیم ریشه تمام ناکامی‌ها، مشکلات، شکست‌ها و... جهالت است و تمام حس‌های منفی همه به مثلث جهالت یعنی (ترس، منیت و نا امیدی) مربوط می‌شود. انسان هر چه نادان تر و جاهل تر، عمق تاریکی‌هایش بیشتر است؛ انسان هم توانایی این را دارد که از هر موجودی والاتر  یا از هر موجودی پست ترشود و با قضاوت که مبنایش جهل خود میباشد سقوط میکند. هیچ کس به میزان خود انسان نمیتواند خود را در تاریکی غرق کند و متقابلا هیچ کس هم به اندازه خودش نمیتواند خود را از تاریکی دور کند و حتی در کنگره با شروع جلسات، از دست نیرومندترین دشمن خودمان که جهل و ناآگاهی خودمان است، 14 ثانیه سکوت میکنیم و به خداوند پناه میبریم.

قضاوتی که از جهل می آید و مبنایش ناآگاهی و جهالت است یعنی دور شدن از خود، یعنی غافل شدن و غفلت از خویش؛ به قول حضرت مسیح: چرا خسی را که در چشم برادر تو است میبینی ولی چوبی را که در چشم خود داری نمیابی؟

قضاوت هم در کلام و بیان است یعنی زبانی و هم ذهنی است، گاهی شاید جلوی زبان خود را گرفته‌ایم که قضاوت نکنیم اما آیا به مرحله ای رسیده‌ایم که در ذهن خود هم قضاوت نکنیم؟ دوری از ضد ارزش‌ها و رفتن به سوی ارزش‌ها یعنی تزکیه و پالایش و سخت است و گاهی پوست انسان در این راه کنده می‌شود اما نتیجه رسیدن به صلح و آرامش است و در مورد قضاوت کردن هم همینطور؛ هیچ شمشیر برنده ای نیست که قادر باشد تمام بندهای ظلمت را پاره کند و تنها برای خروج از تاریکی‌ها نیازمند آگاهی، معرفت، شناخت و جهان بینی که به لطف کنگره از آن برخوردار هستیم ولی مهم این است که آنها را به اجرا در آوریم.

سال‌ها پیش تله فیلمی نظرم را به خود جلب کرد که رویدادی را روایت می‌کرد که با توجه به آن اتفاق، ماجرا را از دید و نگاه و قضاوت چند نفر که شاهد آن ماجرا یا شنونده آن بودند نمایش میداد و هر کدام به نوعی برای بیننده قابل باور بود و احساس می‌کرد حقیقت همین است که از نگاه این شخص روایت میشود اما در پرده آخر حقیقت ماجرا نشان داده شد که کاملاً با قضاوت‌ها متفاوت بود و بر خلاف تمام قضاوت‌ها بود و برای من بسیار تأمل برانگیز و تأثیر گزار بود و اینکه چقدر زیاد در این شرایط قرار گرفته ام و به راحتی قضاوت کرده ام و دلیلی برایش نمی‌توان پیدا کرد جز جهل و نا آگاهی! جالب این است که انسان از درون خود و صور پنهان خویش و حتی خیلی صفات و ویژگیهای خود چه به صورت آشکار و چه پنهان، بی اطلاع است ولی به خود اجازه می‌دهد که به جای احترام به تفاوت‌های فردی، به جای کار کردن روی خود و در نظر گرفتن خیلی از مسائل به قضاوت روی آورد.

استاد امین می‌فرمایند: مشکل انسان در مسیر تزکیه، زدودن و از بین بردن تاریکی نیست بلکه ندیدن تاریکی است؛ چون انسان گاهی تاریکی‌هایش را نمی‌بیند و سریع با دیدن و شنیدن چیزی شروع به قضاوت می‌کند و حتی خود را تیزبین، باهوش و انسانی می‌داند که به درجه تشخیص رسیده در صورتی که تماماً حقه نفس است. با امید به اینکه قضاوت را تنها به قاضی بسپاریم و به افرادی که کار و حرفه‌شان این است و خود مراحلی میطلبد و سرمان به کار خودمان باشد تا از مسائل منفی و همینطور قضاوتهای بیجا به دور باشیم و با دیدن یا شنیدن هر موضوعی سریع قضاوت نکنیم و کمی تفکر کنیم تا برای خود و دیگران مشکل به وجود نیاوریم و بدانیم زوم کردن روی یک نقطه سیاه از دیگران یعنی غافل شدن از هزاران سیاهی و تاریکی در خودمان.


با احترام؛ همسفر سحر
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مریم همسفر داوود شنبه 4 شهریور 1396 14:37
بسیار سپاسگذارم از خانم سحر عزیز بابت مقاله زیبا و دلنشینی که ارائه دادند
مریم همسفر مرتضی شنبه 4 شهریور 1396 00:23
خدا قوت خدمت خانم سحر عزیز مطلب بسیار زیبا و آموزنده ای بودسپاسگزارم
اسدالله سعادت جمعه 3 شهریور 1396 19:59
بسیار زیبا بود خسته نباشید
همسفر سعیده جمعه 3 شهریور 1396 13:30
سلام وخسته نباشید به خانم سحر عزیز،سپاس از زحمات شما.
خسرو جمعه 3 شهریور 1396 08:45
خدا قوت وخسته نباشید مطالب مفیدواموزنده وبسیار عالی است
فاطمه چهارشنبه 1 شهریور 1396 22:53
خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم مثل همیشه دستور جلسه را به خوبی وواضح روشن کردیندبسیارعالی ومفید بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: