گفت و گو با دیده بان ارجمند؛ آقای حکیمی
شنبه 22 مهر 1396 ساعت 21:07 | نوشته ‌شده به دست سحر یاوری | ( نظرات )

همین حس کافیست...

«گفت و گو با دیده بان ارجمند؛ آقای حکیمی»


همین چهارشنبه ها موقع رهایی وقتی میبینم تو چشم آدمها برق میزند، وقتی از اتاق بیرون می آیند چهره مسافر را نگاه میکنی میبینی چشمش برق میزند، همسفر را نگاه میکنی چشمش برق میزند، راهنماهایشان را نگاه میکنی و... همین حس کافیست که تمام دنیا را دور بزنی و دیگر 400 یا 500 کیلومتر راه چیزی نیست.

ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمد خدمت شما و ابراز خوشحالی بابت حضورتان در شعبه نیک آباد و تشکر بابت تمام زحمات بی وقفه شما، لطفا به رسم کنگره خودتان را معرفی بفرمایید.

سلام دوستان احمد هستم یک مسافر، آنتی ایکس مصرفی شیره و تریاک، سفر اولم 8 ماه طول کشید، روش درمان دی اس تی با داروی اپیوم با راهنمایی آقای مهندس دژاکام، رشته ورزشی تیر اندازی با تیر و کمان، نزدیک 16 سال هست که آزاد و رها هستم.


استارت خدمت در کنگره برای شما از کی و چگونه بود و در حال حاضر در چه جایگاههایی خدمت میکنید؟

یادم هست که در سفر اول هیچ خدمتی را انجام نمیدادم یعنی تفکر و اندیشه ام به من این اجازه را نمیداد. کم کم دیدم خیلی از افراد در کنگره دارند کار میکنند یا نظافت میکنند، گفتم بگذار من هم یک سهمی داشته باشم و وقتی این کار را انجام دادم دیدم چقدر حس خوبی به من دست داد، با تی کشیدن شروع کردم و همان خدمتهایی که همه بچه ها انجام میدهند، من هم شروع کردم و خیلی لذت بردم و دیدم چقدر در سفرم دارد به من کمک میکند و از آنجا شروع شد. وقتی هم که درمان شدم ابتدا درمان خیلی برایم جلوه نمیکرد ولی هرچقدر که گذشت به عظمت درمان پی بردم، به لطف خداوند که شامل حالم میشد بیشتر پی بردم و از خدا تشکر کردم و تصمیم گرفتم که قدمی بردارم و برای خودم خدمت کردم چون حال خودم بهتر میشد و خودم را بهتر میتوانستم بشناسم و شاید از کاری که انجام دادم دیگران هم نفعی ببرند. در حال حاضر دیده بان شهرستانها هستم، در آکادمی راهنما هستم و لژیون دارم و ایجنت تیر اندازی هستم.


رهجوی آقای مهندس بودن چه حسی دارد؟ ضمن اینکه همه در کنگره شاگرد و رهجوی آقای مهندس هستیم اما این حس برای شما نوعی دیگر تجربه شد.

قطعا همینطور هست. خوشحالم که آقای مهندس پذیرفتند که من رهجویشان باشم و این برای من هم سهل است و هم سخت! سهل است به خاطر اینکه هر کاری میخواهم انجام دهم میدانم نام ایشان هست و سختی اش برای این است که خیلی باید حواسم جمع باشد که خدایی نکرده به نام ایشان خدشه ای وارد نشود.


شما آمدید در کنگره بمانید یا ماندنی شدید؟

من آمدم کنگره درمان شوم و دیگر مصرف نکنم ولی (با خنده) سر از اینجا در آوردم!


نقطه اشتراک تمام خدمتهایی که انجام دادید و انجام میدهید برای شما چه بوده و هست؟

برایم آموزش بوده، در هر جایی که قدمی بر میدارم و خدمت میکنم برایم آموزش خاص خودش را دارد.


چه چیزهایی دخیل بوده تا این شخصیت از آقای حکیمی ساخته شود؟ (الگو بودن شما و شخصیت محکم و محبوبتان)

اول لطف خداوند بوده و بعد وجود آموزشهای کنگره که از طریق آقای مهندس و امین در اختیار ما قرار گرفت و بخش آخر آن، من هم تلاش کردم خوب نمیتوانم بگویم من حرکتی انجام ندادم و اگر دیگران به عنوان الگو نگاه میکنند که خودم نگاه نمیکنم به خاطر زحماتی بوده که این عزیزان با آموزشهایشان به من انتقال دادند و من هم اجرا کردم تا جایی که در توانم بوده.


با توجه به حیطه مسئولیتتان آیا میتوان گفت شما بیشترین مسیر کنگره را طی کرده اید؟

بله به خاطر حیطه مسئولیت، عزیزان دیگری هستند، آقای سلامی، آقای خدامی، آقای سبزه ای، آقای مجدیان و بقیه عزیزان مسافتهایی را طی میکنند، حالا من کمی بیشتر طی کردم.(با خنده)

آیا هر هفته به شعب در شهرستان ها سر میزنید؟ چه موقع شما در برگشت از شعبه ها انرژی بیشتری احساس میکنید و حس بهتری دارید؟

بله من هر هفته به شعب در شهرستانها سرکشی میکنم. هر شعبه ای هم نقاط قوتی دارد و هم نقاط ضعفی دارد و کلا وقتی وارد شعبه ای میشوم سعی میکنم نکات ضعف را با آموزش دادن بپوشانم، با راه کار دادن، نه اینکه بر ملا کنم که شما ناتوانید در این کار یا بد عمل کرده اید، نه چون هر اتفاقی که می افتد از ندانستن است و انتقال دانسته ها مشکل را حل میکند و من اکثرا از شعبه ها که خارج میشوم احساس خوبی دارم چون همه از آموزشهای آقای مهندس استفاده میکنند.


همسفر شما در مسیر کنگره چه کسانی  یا چه چیزهایی بوده؟

در واقع همسفر پنهانم خانواده ام هستند که من آزاد بودم و من را کاملا آزاد گذاشتند که به کاری که دوست دارم و علاقه دارم بپردازم و همیشه گفتم که هنوز هم به من کمک میکنند. من همه اعضای کنگره 60 را به عنوان همسفر نگاه میکنم چه همکارانم، چه هر شعبه ای که میروم و  همه  اعضا را به چشم خانواده خودم به آنها نگاه میکنم و واقعا این حس را دارم مخصوصا من یک حس غریبی به اصفهان دارم نه اینکه آمده باشم و اتفاقاتی افتاده باشد، نه؛ این را تا به حال جایی نگفته بودم و واقعا اگر یک مدتی اصفهان نیایم دلم تنگ میشود و هر مشکلی هم که داشته باشم ابایی ندارم و راه می افتم که دلتنگی بر طرف بشود.


تعریف آقای مهندس از زبان آقای حکیمی؟

یک الگوی بسیار مناسب، استاد راهنمای به تمام معنا و یک معلم واقعی.


چه چیزی به شما قوت میدهد برای حرکت به جلو در کنگره؟

( با حالت عجیبی جواب دادند) وقتی میبینم فردی رها شده؛ همین چهارشنبه ها موقع رهایی وقتی میبینم تو چشم آدمها برق میزند، وقتی از اتاق بیرون می آیند چهره مسافر را نگاه میکنی میبینی چشمش برق میزند، همسفر را نگاه میکنی چشمش برق میزند، راهنماهایشان را نگاه میکنی و... همین حس کافیست که تمام دنیا را دور بزنی و دیگر 400 یا 500 کیلومتر راه چیزی نیست.


کنگره در متن زندگی شماست یا در کنار و حاشیه آن؟

یک موضوعی که خیلی مهم است و بین اعضا مطرح است این است که تصور نکنیم که ما وقتی پایمان را میگذاریم در کنگره عضو کنگره هستیم و کنگره ای حساب میشویم! در صورتی که کنگره درون ماست و جاریست، هم در کنگره، کنگره هست، هم در بیرون و هم در خانواده کنگره هست، همه جا کنگره هست و وقتی یک فردی عضو کنگره هست در خانه اش هم عضو کنگره است، وقتی در کنگره جهان بینی کار میکند، در خانه هم کار میکند؛ تدریس و یاد گیری است.


  شعبه نیک آباد را چگونه ارزیابی میکنید و نسبت به آخرین باری که تشریف آوردید رشد چگونه بوده؟

نیک آباد شعبه خوبی است، همه دارند تلاش میکنند فقط به خاطر منطقه ای که هست، حرکت کردن و رسوخ با آموزش جهان بینی سخت است به خاطر سنتی که از قبل داشته اند و خیلی سیستم خانواده ها برای آموزششان توجه نکرده اند و در این جور منطقه ها این دارد کم کم کار میکند که این بیاید و یک مقدار باید کار با زمان بیشتری انجام شود. نسبت به دفعات آخر خیلی تغییر کرده و رو به جلو بودید و هستید

 

در بیشتر صحبتهایتان اهمیت و بهای خاصی به حضور همسفر در کنار مسافر میدهید، اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید؟

از نظر من حضور همسفر در کنگره الزامی است یعنی امیدوارم در آینده ببینیم هر مسافری که می آید حتما الزام داشته باشد که همسفرش را با خودش بیاورد و گرنه پذیرش نشود و در واقع سرویس داده نشود چون یک فرد مصرف کننده خودش متوجه نیست چه لطمه و تخریبی به اعضای خانواده وارد کرده است و حضورشان در این ساختار چقدر میتواند به آنها کمک کند، آنها نمیدانند که این کار انجام میگیرد.


آیا ما در کنگره آموزش میگیریم که به یاد بیاوریم؟

قطعا همین طور است، ما همه چیز را بلدیم، همه انسانها قبل از اینکه خداوند از روح خودش  در ما بدمد، علم و دانشش را در ما از هر کدام قدری نهاد و گفت برای اینکه این را متجلی کنی باید زحمت بکشی، همه ما همه این آموزه ها را میبینیم، همه انسانها همه چیز را میدانند، کاملا نهادینه شده؛ "فذکّر انَما انتَ مُذکر" به یاد بیاور تو به یاد آورنده ای! ما همه چیز را میدانیم و فقط به یاد می آوریم، فقط یک معلم می آید با آموزش آن را از درون ما بیرون می آورد و به مانشان میدهد و ما آن را یاد میگیریم.


سنگینی کدام شال از لحاظ مسئولیت بیشتر است؟

در بخش آموزش  شال راهنمایی است و در بخش کادر سازمانی و مدیریت، دیده بانی است.

لطفا اگر ممکن است صحبتی با این عزیزان داشته باشید.

اگر میخواهی کمک راهنما شوی: کمک راهنما شدن هم سهل است و هم سخت،یعنی پروسه تکمیل آموزش، درمان در کمک راهنمایی خیلی تجلی پیدا میکند. یک کمک راهنما خودش سعی میکند که بدون نقص عمل کند. یک کمک راهنما نمیتواند بگوید دروغ نگو و خودش دروغ بگوید یا بگوید تجسس نکنید و خودش تجسس کند و اگر اینطور باشد کم کم سلاحش را از دست میدهد یعنی سلاح را دارد ولی مهمات را از دست میدهد چون خیلی آدمها زبان را دارند ولی زبانشان نافذ نیست چون به عنوان سلاح مهمات ندارد و این است که یک راهنما و راهنما خیلی جایگاه مهم و حساسی هست البته در بخش آموزش کنگره از نظر من یک فرد باید از خود گذشتگی داشته باشد تا بتواند این کار را انجام بدهد و به پایان برساند.

اگر همسفری هستی که مسافرت خوب سفر نمیکند: اگر هر دو بد سفر کنند که سر از نا کجا آباد در می آورند ولی اگر مسافر بد سفر میکند انشاالله با پایدای و استقامت او هم روزی به راه خواهد آمد.

لطفا احساستان را بفرمایید.

شال سفید: مسئولیت سنگین

خانواده دژاکام: از خود گذشته

لژیون پزشکان: همراهان آینده بسیار مهم

تیر و کمان: برای بچه های کنگره ورزش بسیار مهم

عقاب: الگو

شعبه نیک آباد: شعبه خوب


توصیه ای برای کمک راهنمایان از جمله کمک راهنمایان نیک آباد؟

من فکر میکنم که کمک راهنماها مثل رهجوهها باید سی دی بنویسند و سی دی گوش کنند. همیشه با دست پر وارد لژیون شوند، سعی کنند خوراک تکراری به رهجو ها ارائه ندهند البته در کنگره یک جاهایی به تکرار اهمیت میدهیم ولی بهتر است متنوع باشد.

صحبت پایانی و اگر توصیه ای دارید بفرمایید.

امیدوارم همه خدمتگزاران با آگاهی خدمت کنند و از خدمت خودشان درس بگیرند و خدمت را ادامه بدهند و بتوانند بهره لازم را ببرند و بدانیم همه ما در حال آموزش هستیم و هیچ گاه به پایان نمیرسد.


نهایت تشکر و قدر دانی از شما آقای حکیمی عزیز بابت وقت گرانبهایتان که خالصانه در اختیار ما قرار دادید تا از بیانات شما آموزش بگیریم و با آرزوی سلامتی برای شما.


 تهیه و تنظیم: همسفر سحر

عکاس: همسفر سعیده(لژیون دوم)
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه و گفت و گو،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرسحر جمعه 28 مهر 1396 08:57
تشکر میکنم از آقای حکیمی بابت حضورتان در شعبه و ممنونم که با ارامش و عاشقانه و بزرگوارانه وقتتان را برای گفت و گو به ما دادید و بسیار آموختم از شما
سهیلا یکشنبه 23 مهر 1396 17:29
سپاس و تشکر از آقای حکیمی و خانم سحر بابت گفت و گوی بسیار جامع و زیبا
مریم همسفر مرتضی یکشنبه 23 مهر 1396 08:52
گفت و گوی بسیار آموزنده ای بود ممنون از آقای حکیمی و خانم سحر که وقت گذاشتند و به نظر من به نکات بسیار خوبی اشاره شده امیدوارم همیشه موفق و موید باشید چرا که هر قدمی به طرف هر شعبه ای بر می دارید دلهای زیادی راامیدوار میکنید و این کار کمی نیست.
فاطمه شنبه 22 مهر 1396 22:07
خسته نباشی به کمک راهنمای محترم بابت تهیه گزارش ومصاحبه با دیده بان محترم آقای حکیمی موفق وموید باشی
مسافر علی شنبه 22 مهر 1396 22:04
خیر مقدم وخداقوت خدمت آقای حکیمی وتشکر از بخش همسفران برای مصاحبه به این زیبایی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: