خلاصه سی دی هفته؛ آسیب شناسی
شنبه 11 آذر 1396 ساعت 10:00 | نوشته ‌شده به دست مریم شفیعی | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

خلاصه‌ سی دی آسیب‌شناسی

استاد: آقای مهندس

ما هر دری را که بخواهیم بازکنیم باید کلید مربوط به خودش را داشته باشیم. هر کلیدی را برای هر قفلی ساختند. متأسفانه در زندگی و جهان امروزی ماشاالله همه قفل سازند ولی کلیدساز کم هستند. (همه مشکل بلدند درست کنند ولی برای رفع مشکل راه‌حل ندارند.)


سلام دوستان حسین هستم یک مسافر امیدوارم حال همه خوب باشد و حال من هم بحمدالله خوب است. مبحثی که امروز در مورد آن صحبت می‌کنم مربوط هست به اسفندماه سال ۱۳۸۴ یک پاراگراف می خونم و بعد وارد موضوع می‌شوم.

علم و دانش پیچیده نیست، هر چیزی کلیدی دارد. اگر کلیدها را پیدا نمایید، آن هنگام می‌توانید کار باارزش بنمایید؛ و در این راه به آنانی که درس درستی دریافت نموده‌اند و با تلاش و پژوهش خودشان به آن علم و دانش افزوده‌اند. می‌توان با امتحان و آزمایش درست‌کار بسیار عظیمی انجام بدهند؛ که مربوط به بحث پیدا کردن کلید، دانش و علم است.

 قبل از اینکه وارد این مبحث بشوم، می‌خواهم راجع به یک مثلثی صحبت کنم تحت عنوان مثلث فضولی که البته فضولی انواع و اقسام مختلفی دارد. مثلث فضولی می‌گوید: دو نفر یا دو گروه که باهم در حال حرف زدن یا صحبت کردن هستند یا کاری انجام می‌دهند. می‌شوند ساق مثلث و فرد دیگری که اصلاً موضوع و بحث ربطی به او ندارد و وارد صحبت آن‌ها می‌شود را قاعده مثلث نامید و آن شخص می‌شود فضول کلمه فضول از فضل می‌آید؛ و این از کم‌دانشی و کم علمی ماست. این مشکل را می‌توان در خانه، محیط بیرون، اجتماع، محل کار و تمام سطوح دید. در سطح کنگره هم داریم. وقتی دو مسئول در حال صحبت در مورد موضوعی هستند. شخص دیگری وارد میشه و خودش را قاتى می‌کند؛ و ما این قضیه را تو کنگره با هاش برخورد می‌کنیم. یا راهنما در حال دادن برنامه به شاگردش هست. یک‌مرتبه یکی می‌آید می‌گوید این کار را بکنی بهتر است. جزو عمل سالم اطلاق نمی‌شود. این نکته مهمی است؛ که در حرمت‌ها خوانده می‌شود. بدون اجازه سخن گفتن، یا حرف دیگران را قطع کردن جزو حرمت‌ها و قوانین کنگره هست. خیلی بهترِ که در چیزی که به ما مربوط نیست. سکوت کنیم. ناظر باشیم، نگاه کنیم ولی دخالت نکنیم. اگر از ما اظهار عقیده خواستند وارد صحبت بشویم. اگر رعایت نکنیم. ممکن است وارد بحث کسی می‌شویم و ناخودآگاه طرف یکی از آن را می‌گیریم. شخص دیگر احساس ضعف می‌کند و به ما پرخاش می‌کند و می‌گوید به تو چه؟ و خیلی از مسائل دیگر...

وقتی ایجنت، اسیستانت با مرزبان صحبت می‌کند. وارد بحث آن‌ها نشویم. من خودم صدبار وارد سالن شدم. با مرزبان و مسئول فنی در حال صحبت بودم؛ که شما لوله گاز را ازاینجا بکشید. یک‌مرتبه یکی از سفر اولی یا سفر دومی‌ها وارد بحث ما می‌شود و می‌گوید از پایین بکشید بهترِ من دارم با یک متخصص، باکسی که یک‌کاره‌ای هست صحبت می‌کنم. مگر تو فضولی، تو چه‌کاره‌ای! که وارد بحث ما می‌شوید. کی گفته حرف بزنی، هر وقت گفتم نظر بده بیا حرف بزن

این نکته بسیار مهم است برای شخصیت خودمان که در کارهایی که به ما مربوط نیست دخالت و اظهارنظر نکنیم.

مبحثی که داریم این بود که علم و دانش پیچیده نیست هر چیزی کلیدی دارد. ببینیم ما هر دری را که بخواهیم بازکنیم باید کلید مربوط به خودش را داشته باشیم. هر کلیدی را برای هر قفلی ساختند. متأسفانه در زندگی و جهان امروزی ماشاالله همه قفل سازند ولی کلیدساز کم هستند. (همه مشکل بلدند درست کنند ولی برای رفع مشکل راه‌حل ندارند.) خیلی‌ها از صبح تا شب در زندگی‌شان قفل‌هایی را با دست و پا از طریق علم و دانش خودشان ایجاد می‌کنند. منظور علم زندگی است نه علم سلولی، علم اتمی، علم مولکولی علم بیولوژی و...اگر کلید گاوصندوقی را پیدا کردیم به‌راحتی در را باز می‌کنیم. ولی اگر کلید نباشد یا باید گاوصندوق را منفجر، یا با چکش و با هزار مکافات در را باز کرد. وقتی درباز شد ممکن است به محتوای درون آن آسیب‌زده باشیم. یا باز شدن در خانه بدون کلید با چه مشکلاتی مواجه می‌شویم.

 در مورد هر مسئله‌ای باید علم آن را داشته باشیم. مثلاً اگر کسی بدهکار هست به‌عناوین‌مختلف می‌تواند بدهی خود را پرداخت کند. ۱-پول نزولی بگیرد ۲-گرفتن وام با بهره و سود بالا ۳- گرفتن وام قرض‌الحسنه با سود کم و یا بی‌سود ۴-از چند نفر دوستان پول قرض بگیرد و مدت پرداخت را مشخص کند. ببنیم برای پرداختن بدهی چندین راه را می‌توانیم با تشخیص علم و دانش خودمان انتخاب کنیم مسلم است که باید روشی را بپذیریم که کمترین آسیب را به ما بزند پس پیدا کردن کلید که همیشه راحت نیست. باید بگردیم و بهترین راه پیدا کنیم؛ که چند شرط دارد.

۱-طرح صورت‌مسئله مشخص باشد.(قابل‌حل باشد.)

۲-جمع‌آوری اطلاعات

۳-آسیب‌شناسی

۴-مرحله اجرا

خیال نکنیم که آدم‌های معمولی این کار را می‌کنند. حتی بزرگ‌ترین بزرگان علم و دانش هم مرتکب اشتباه می‌شوند. اگر صورت‌مسئله را غلط حل کنند.

مثال در درمان اعتیاد و طرح صورت‌مسئله خیلی از بزرگان از دانشگاه‌های بزرگ مثل آمریکا، انگلستان و تهران می‌گویند اعتیاد درمان ندارد. چرا؟ چون به نظر آن‌ها وجود مقداری سم را در درون بدن یک مصرف‌کننده می‌دانند؛ که باید از بدنش خارج شود تا خوب شود مثل کسی که غذای مسموم خورده و باید یا بالا بیاورد یا معده او را شستشو دهند تا خوب شود. البته حالا بعد از ۱۰ الی ۱۵ سال نظرشان عوض‌شده و می‌گویند اعتیاد یک وابستگی دارویی است.

مثال دیگری را که می‌توان زد این است که دولتی بیاید و تمام سرمایه، پول، درآمد ملت را بگیرد و در یک صندوقی ریخته تا همه مردم نون خور دولت شوند یعنی کار، مسکن و غذای تمام مردم آن کشور را اداره کند؛ که هر دولتی این کار را بکند جز فقر چیز دیگری نصیبش نمی‌شود.

در مورد اعتیاد وقتی می‌گویند که اعتیاد یک بیماری مرموز، لاعلاج و پیش‌رونده است؛ یعنی این مسئله قابل‌حل نیست؛ و این استخوان تا ابد لای زخم می‌ماند.

پس برای ازدواج، شراکت، سرمایه گذاشتن، سفر به خارج، گرفتن وام، استفاده از ادبیات و...باید از قبل موضوع آسیب‌شناسی شود؛ یعنی کاری که می‌خواهیم انجام دهیم بررسی کنیم چه مشکلاتی و معضلاتی دارد. از چه طریقی دچار مشکل می‌شویم

عمق مشکلات چقدر است. از کجا ضربه می‌خوریم، از کجا گزند وارد می‌شود و چگونه وارد مرحله عمل شویم

نتیجه‌گیری و نکته‌های مهم سی دی:

۱-وقتی دو نفر یا یک گروهی در مورد یک موضوعی صحبت می‌کنند وارد نشویم و اظهارنظر نکنیم. (رعایت کردن مثلث فضولی)

۲-فضولی کردن از کم‌دانشی و کم علمی است.

۳-در کارهایی که به ما مربوط نیست دخالت نکنیم. این نکته بسیار برای شخصیت ما مهم است.

۴-علم و دانش پیچیده نیست هر چیزی کلیدی دارد.

۵-منظور علم و دانش در سی دی شامل مسائل روزمره زندگی که با آن سروکار داریم هست.

۶-ما برای انجام دادن هر کاری می‌توانیم از علم و دانش خودمان بهترین راه را انتخاب کنیم که از نتیجه آن کمترین آسیب را به خودمان زده باشیم.

۷-صورت‌مسئله، نقشه راه، اجرا کردن هر سه موضوع اگر رعایت شود نتیجه مطلوب می‌شود. (مثال مثلث درمان اعتیاد که باید درمان در هر سه ضلع جسم، روان و جهان‌بینی اتفاق افتد.)

۸-صورت‌مسئله اعتیاد به‌صورت مقاله علمی نوشته‌شده و به کنگره سراسر استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۷۸ درآمده است.

۹-روش درمان اعتیاد در کنگره یک طرح ملی ثبت شد.

۱۰-پیدا کردن کلید (نتیجه کار باارزش می‌شود)

۱۱-خواسته‌های خداوند این است که انسان در مسیر خودش به کشف خیلی مسائل برسد.

۱۲-تمام موجودات برای خدمت به انسان‌ها خلق شدند.

 

نگارش و تایپ: همسفر فاطمه (لژیون یکم)

ویرایش و تنظیم: همسفر مریم (لژیون چهارم)

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های جهان بینی،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافر رحمت چهارشنبه 29 آذر 1396 16:10
عالی بود همسفر تشکر
مریم همسفر داوود یکشنبه 12 آذر 1396 09:40
خداقوت خدمت کمک راهنما محترم خانم فاطمه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید: