WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - کارگاه آموزشی خصوصی ویژه همسفران
کارگاه آموزشی خصوصی ویژه همسفران
چهارشنبه 23 خرداد 1397 ساعت 18:55 | نوشته ‌شده به دست مریم رضوانی rezvani | ( نظرات )

جلسه چهاردهم از دوره ششم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی همسفران شعبه نیک‌آباد در تاریخ 97/3/22 با دستور جلسه ظرفیت، مسئولیت (قبله گم کردن) با نگهبانی کمک راهنما همسفر زهره، استادی کمک راهنما همسفر سحر و دبیری همسفر سعیده رأس ساعت 17:30 آغاز به کار نمود.

ظرفیت یعنی دانایی و گنجایش و هر چه ظرف وجودی من بزرگ‌تر باشد من محتویات بیشتری را دریافت می‌کنم.

خلاصه سخنان استاد:

ابتدا خداوند را شاکرم که توفیق داد امروز در کنار دوستان صمیمی و عزیز باشم و امیدوارم طاعات و عباداتتان قبول و مبارک باشد.


گاهی ما خودمان حجاب هستیم برای خودمان و ضد ارزش‌ها و گره‌هایی که داریم گاهی حجابی است که باعث می‌شود ما اصلاً خودمان را نبینیم و ماه رمضان فرصتی است که تا حدودی خودمان را پیدا کنیم .

در مورد دستور جلسه‌ی ظرفیت، مسئولیت و قبله گم کردن: دستور جلسه‌ای است که در کنگره خیلی زیاد با آن روبرو هستیم و با تک‌تک مواردش در کل هستی، هر حرکتی به خاطر تعادل است و تمام سیستم تلاش برای حفظ این تعادل است و اگر نگاه کنیم آموزش‌های کنگره هم همه برای یادگیری این تعادل است. ما می‌دانیم که محبت خوب است، اما اندازه آن را نمیدانستیم و یا اعتماد کردن خوب است اما اندازه‌های آن را نمی‌دانستیم، پس درواقع در کنگره تعادل‌ها را یاد می‌گیریم.

آقای خدامی در صحبتی که داشتند می‌گفتند: کنگره درس درمان اعتیاد نمیدهد گاه نکنید و به ما درس زندگی می‌دهد و اگر این‌طور نگاه کنیم قطعاً بیشتر آموزش می‌گیریم و این دستور جلسه هم به‌نوعی به همان تعادل برمی‌گردد.

ظرفیت: ظرفیت از کلمه‌ی ظرف گرفته‌شده و یعنی گنجایش و شاید بگوییم فلانی ظرفیتش را ندارد ، این یعنی گنجایش ندارد.

مسئولیت: یعنی سؤال‌کننده و چرا سؤال می‌کند؟ چون یک مسئولیتی را قبول می‌کند و در قبالش از او سؤال می‌شود به خاطر مسئولیتی که دارد.

قبله گم کردن: ما یک قبله برای نمازخواندن داریم ولی وقتی آن را گم می‌کنیم از مقصد دور می‌شویم و از مقصد و هدف دور شدن و نتیجه نگرفتن یعنی قبله گم کردن و زمانی که ظرفیت من کمتر از مسئولیتم باشد این اتفاق می‌افتد.

در کنگره یک‌دفعه نمیگویند کمک راهنما شو و از خدمت‌های کوچکتر شروع میشود تا ظرفیت خدمت به وجود آید و ظرفیت‌سازی شود. اگر ظرفیت و مسئولیت باهم نخواند، چه ظرفیت بیشتر از مسئولیت باشد و چه کمتر هر دو تخریب ایجاد می‌کند.

شخصی که ظرفیت کمی دارد و مسئولیت او زیاد باشد و در واقع ظرفیت و مسئولیت خیلی فاصله داشته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟به گفته استاد امین تراکم انباشتگی انرژی به وجود می آید.  یکی درونی و یکی بیرونی؛ درونی بی‌صدا است ولی بعداً صدای آن درمی‌آید چون بعداً در تصمیماتی که می‌گیریم مشخص می‌شود که ما ظرفیت نداشتیم. گاهی حتی ما ظرفیت جایگاه همسفر بودن را هم نداریم و باید آموزش بگیریم تا تازه نقش خودمان را پیدا کنیم.

وقتی ظرفیت من کم باشد در هر جایگاهی قرار بگیرم اول حس خودبزرگ‌بینی دارم و حس می‌کنم همه باید به من احترام بگذارند و احساس می‌کنم که خیلی بزرگ هستم و خودشیفته می‌شوم و تصمیماتی می‌گیرم که بعداً متوجه می‌شوم که من ظرفیت این جایگاه را نداشتم، ازنظر بیرونی هم‌ رفتار تند و نامتعادلی با دیگران پیدا میکنم و فکر می‌کنم سرور و آقای همه هستم. این دو تا را انباشتگی انرژی می‌گویند که انرژی زیاد می‌شود و تو یک اتفاق بدی را رقم می‌زنی. پس همیشه باید ظرفمان در قالب مسئولیت که داریم بخورد.

ظرفیت‌ها باهم فرق می‌کند و نباید باهم قیاس کنیم چون همه‌ی موجودات بر اساس توانایی، اطلاعات و آگاهی ظرفیتشان باهم فرق می‌کند. اطلاعات و آگاهی فقط برای این بعد نیست و ممکن است از بعدهای قبل هم این اطلاعات و آگاهی را داشته باشند.

ظرفیت یعنی دانایی و هر چه ظرف وجودی من بزرگ‌تر باشد من محتویات بیشتری را دریافت می‌کنم؛ حتی ظرفیت علم و دانایی را هم باید داشته باشیم، ما باید اول ظرفیت داشته باشیم و حتی بعد ثروتمند شویم یا بعضی وقت‌ها ممکن است ظرفیت و تحمل خوشبختی دیگران را هم نداشته باشیم؛ انسانی که نتوانسته ظرفیت داشته باشد که خوشبختی دیگران را ببیند خداوند هیچ‌وقت به او خوشبختی نمی‌دهد و وقتی خبر خوشحالی و موفقیت دیگران را شنیدیم و خوشحال شدیم یعنی ظرفیت داریم و تا زمانی که به حال خوب نرسم یعنی ظرفیت پایین دارم. به هر شخصی حرف زدی باید توجه کنیم که ظرفیت شنیدن حرف‌های تو را دارد یا نه و این بستگی به دانایی‌فرد دارد و اینکه آموزش گرفته یا نه که بتوانیم با او حرف بزنیم و قابل‌اعتماد باشد یا نه.

آقای امین می‌گویند: برای رشو و تکامل باید مسئولیت قبول کنیم و آموزشها را در قالب مسئولیا به انجام برسانیم و ارائه دهیم.

 وقتی ظرفیت چیزی را نداری و به تو پیشنهاد می‌شود دو راه‌حل دارد یکی  اینکه قبول نکنی  و صبر کنی ظرفیت آن را پیدا کنی و دوم تلاش کنی به خاطر این‌که ظرفیت‌سازی کنی و خودت را به آن جایگاه برسانی.

ما به خاطر این‌که خیلی جایگاه در کنگره‌داریم باید در خودمان ظرفیت‌سازی کنیم تا بتوانیم مسئولیت و خدمت بگیریم چون تا در جایگاه و مسیولیتی قرار نگیریم نمیتوانیم گره های خود را و ضعفهای خود را ببینیم.

نگارش و تایپ: همسفر سعیده (لژیون دوم)

عکاس: همسفر زهرا (لژیون چهارم)

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسغر زهره لژیون سوم جمعه 25 خرداد 1397 00:02
خداقوت خدمت کمک راهنمای خوبم خانم سحر، از اینکه قبول زحمت کردید و این راه را آمدید سپاسگزارم و برایتان آرزوی موفقیت و بهترین ها را دارم و بسیار لذت بردم از مطالب خوبتان.
همسفر سعیده پنجشنبه 24 خرداد 1397 15:46
تشکر می کنم از خانم سحر عزیز بابت جلسه ی پر باری که داشتند.
پنجشنبه 24 خرداد 1397 15:27
با عرض خیر مقدم خدمت خانم سحرعزیزم وتشکر میکنم برای سخنان پربارشان وبرایشان بهترین هارو آرزومندم
همسفر نیلوفر پنجشنبه 24 خرداد 1397 02:00
سلام وخداقوت عرض میکنم خدمت دبیرونگهبان عزیزوسپاسگزارم ازکمک راهنمای محترم خانم سحربابت سخنان پربارشان.بسیارلذت بردم.
همسفر زهرا چهارشنبه 23 خرداد 1397 23:53
باسپاس از کمک راهنمای عزیز خانم سحر بابت استادی پر بارتان بسیار انرژی گرفتیم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic