WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - آداب معاشرت، ادب و بی‌ادبی، تعادل و بی‌تعادلی
آداب معاشرت، ادب و بی‌ادبی، تعادل و بی‌تعادلی
پنجشنبه 7 تیر 1397 ساعت 09:45 | نوشته ‌شده به دست همسفر زهره tavoosi | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

در باب دستور جلسه‌ی هفتگی: آداب معاشرت، ادب و بی‌ادبی، تعادل و بی‌تعادلی

به قلم کمک راهنما: همسفر فاطمه

 

تنها چیزی که آقای مهندس بیشتر روی آن حساس هستند و همیشه تذکر می‌دهند نظم، ادب و انضباط است و می‌توان جزو واجبات کنگره شمرد. اگر رهجویی نتواند رفتارهای ظاهری خود را تغییر دهد چگونه می‌تواند با مواد مخدر کنار بیاید. تمام آموزش‌های کنگره برای رسیدن به تعادل است.

یکی از مصادیق بارز تعادل در زندگی، موضوع آداب معاشرت است. آداب جمع ادب و معاشرت هم‌خانواده عشیره و عشرت است پس زندگی اجتماعی و روابط ما با دیگران باید طبق آداب، آیین و رسوم خاصی باشد که اگر ندانیم زشت‌ترین و تلخ‌ترین لحظات زندگی و اگر بدانیم و رعایت کنیم سازنده‌ترین و زیباترین لحظات برای ما رقم می‌خورد.

چند مورد از نمونه‌هایی که در اجتماع شاهد آن هستیم و می‌توان با رعایت کردن و نکردن آن قوانین، در نظر دیگران نسبت به ما تأثیرگذار باشد را می‌گویم.

1-  وضعیت ظاهری

بسیار سفارش شده است چه ازنظر بزرگان ما و چه ازنظر مشاورین که باید خوش‌لباس، خوش‌تیپ و مرتب، ولی درعین‌حال ساده بودن را در نظر بگیریم. البته نه برای اینکه بخواهیم که جلوی دیگران کم نیاوریم و حس برتر بودن را داشته باشیم. در این مورد چندین بار آقای مهندس در صحبت‌هایشان فرمودند: که استفاده از تی‌شرت‌هایی که شبیه زیرپوش هستند یا پوشیدن شلوارهای جین پاره که جدیداً مد شده است استفاده نشود. خواباندن پاشنه کفش، باز گذاشتن دکمه‌های پیراهن، استفاده از زنجیرهای رنگارنگ به گردن، انگشتر زیاد به دست کردن، در مورد ریش یا محاسن به گونه‌های مختلف در کنگره ممنوع، زشت و بی‌ادبی است. در مورد پوشیدن لباس هم حتماً مسافران پیراهن سفید و همسفران از مقنعه، شال یا روسری سفید استفاده کنند. خدا را شکر بعضی از اعضای کنگره در بیرون از کنگره هم آموزش گرفتند بالباس سفید و یا رنگ روشن استفاده می‌کنند.

2- نوع صحبت کردن

بیان ما نقش بسیار قوی در ارتباط با دیگران دارد. در این موارد هم آقای مهندس هم در سی دی آداب معاشرت و هم در جلسات آموزش داده‌اند.

ما نمی‌توانیم به پدر، مادر، معلم، راهنما و کسانی که در جایگاه‌هایی بالاتر از ما هستند از ضمیر مفرد مثلاً از کلمه تو استفاده کنیم باید گفته شود شما؛ نوع صحبت با کودک، همکلاسی، دوست، رفیق و ... نباید به یک صورت باشد. موقع ایستادن و یا در حال حرکت با استاد یا معلم باید شاگرد در سمت چپ قرار بگیرد.

3- غذا خوردن

با دهان بسته، بدون سروصدا غذا را خوردن، در مهمانی‌هایی که چند نوع غذا است از یک نوع غذا استفاده شود، میزبان اولین کسی باشد که غذا خوردن را آغاز می‌کند و در پایان هم آخرین کسی باشد که دست از غذا می‌کشد.

4- رانندگی 

بوق زدن بیجا، سبقت گرفتن، پارک نابجا، مثلاً جلوی در همسایه پارک کردن، ایجاد مزاحمت برای دیگران، سوارشدن و پیاده شدن از ماشین همه آداب بخصوص دارد که اگر رعایت نشود حرکات این‌چنینی زشت و بی‌ادبی محسوب می‌شود.

ممکن است سؤال شود این موارد چه ربطی به موضوع درمان اعتیاد دارد؟ مگر همه مصرف‌کنندگان بی‌ادب هستند؟ خیر در جواب باید گفت: تنها چیزی که آقای مهندس بیشتر روی آن حساس هستند و همیشه تذکر می‌دهند نظم، ادب و انضباط است و می‌توان جزو واجبات کنگره شمرد. اگر رهجویی نتواند رفتارهای ظاهری خود را تغییر دهد چگونه می‌تواند با مواد مخدر کنار بیاید. تمام آموزش‌های کنگره برای رسیدن به تعادل است. کسی که در کارهایش برنامه‌ریزی دارد یعنی تعادل در زندگی و این شخص پایدار است و غیر از خود، دیگران هم از زندگی کردن او لذت می‌برند. طریقه درست زندگی کردن هم جزو پروسه درمان است.

چرا در کنگره جهان‌بینی آموزش داده می‌شود؟ برای اینکه قوانین زندگی را یاد بگیریم، کمتر برای خود و دیگران مشکل درست کنیم و برای آموزش پا به این حیات گذاشته‌ایم. شاید اکثر مردم بگویند ما همه‌چیز را می‌دانیم، خوب اگر میدانیم چرا این‌همه مشکل ... چرا وقتی صحبت می‌کنیم، دیگران را ناراحت می‌کنیم؟ چرا هنوز یاد نگرفته‌ایم چگونه از تلفن استفاده کنیم؟ چرا در رانندگی کردن بیشتر دعوا می‌شود؟ و ... پس نظم و انضباط در همه موارد صادق است.

من وقتی در کنگره تابع قوانین باشم یاد می‌گیرم که در بیرون از کنگره هم با افراد جامعه هم برخورد درستی داشته باشم و در مقابل هم به حال خوش می‌رسم. حال خوش ربطی به سواد و پول ندارد، افرادی را در جامعه می‌شناسیم که شاید سواد خواندن و نوشتن هم نداشته باشند ولی آداب معاشرت خوبی دارند که وقتی با چنین افرادی روبرو می‌شویم احساس خوب همراه با لذت به انسان دست می‌دهد. ولی در مقابل افرادی را هم سراغ داریم که ازنظر سطح سواد مدرک بالایی داشته باشند ولی نمی‌توان حتی چنددقیقه‌ای آن‌ها را تحمل کرد و آداب اجتماعی را بلد نیستند.

خدا را شکر، ما به‌واسطه وجود آقای مهندس در حال آموزش هستیم. در کنگره وقتی به جایگاه‌ها احترام گذاشته شود می‌آموزیم که بیرون هم بتوانیم به اشخاص دیگر احترام بگذاریم. وقتی راهنما صحبت می‌کند بدون اجازه حرفی نزنیم این یعنی آموزش، وقتی دو نفر باهم صحبت می‌کنند وسط صحبت آن‌ها مزاحم نشویم و این یعنی آداب معاشرت. کوچک‌ترین و کمترین حرف، عمل، کار قانون دارد که اگر رعایت شود به آرامش، آسایش، تعادل و حال خوش می‌رسیم.

(ادب انسان بالاتر از سرمایه اوست)

امام علی (ع) می‌فرمایند: بالاترین سرمایه انسان ادب اوست. انشا الله بتوانیم با گرفتن آموزش‌های کنگره در باب دستور جلسه  تعادل، پایداری را با رعایت حد و حدود قوانین زندگی اجتماعی در میدان عمل داشته و لحظه‌لحظه زندگی را همراه با لذت سپری کنیم.

نگارش و تایپ: کمک راهنما همسفر فاطمه (لژیون یکم)

تنظیم: کمک راهنما همسفر مریم (لژیون چهارم) 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر الهه شنبه 9 تیر 1397 20:49
خداقوت خدمت کمک راهنمای عزیزخودم بسیار عالی بودخداقوت
مریم همسفر مرتضی جمعه 8 تیر 1397 08:44
سپاس از خانم فاطمه عزیز بسیار استفاده کردم عالی بود.
همسفر سعیده پنجشنبه 7 تیر 1397 12:17
با تشکر از خانم فاطمه ی عزیز، خیلی عالی بود.
همسغر زهره لژیون سوم پنجشنبه 7 تیر 1397 11:05
خداقوت خدمت کمک راهنمای محترم خانم فاطمه، سپاس از مطالب خوب و پر بارتون.
مسافرمهدی پنجشنبه 7 تیر 1397 10:48
سلام وعرض خداقوت خدمت کمک راهنمای قسمت خانواده بسیارخوب بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات