WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - مقاله‌ای در باب دستور جلسه: قضاوت و جهالت
مقاله‌ای در باب دستور جلسه: قضاوت و جهالت
جمعه 2 شهریور 1397 ساعت 15:52 | نوشته ‌شده به دست فاطمه شفیعی | ( نظرات )

به نام خالق هستی

در باب دستور جلسه هفتگی: قضاوت و جهالت

به قلم کمک راهنما همسفر فاطمه

زمانی که به‌راحتی بدون فکر و اندیشه ذهن خود را درگیر دیگران می‌کنیم، در موردشان نظر می‌دهیم و برایشان حکم صادر می‌کنیم یعنی اینکه به هستی، کائنات و دیگران هم اجازه می‌دهیم که آن‌ها هم برای ما در کرسی قضاوت بنشینند.

تکرار دستور جلسات سالیانه برای تک‌تک اعضای کنگره آموزنده و تلنگری هست برای این‌که به خودمان بیاییم و فکر کنیم که آیا تغییراتی  در درونمان افتاده یا نه تمام دستور جلسات می‌تواند مانند پله عمل کند که اگر در پله اول خوب قرار گرفتیم یعنی اینکه توان قرار گرفتن در پله‌های دیگر را هم داریم.

برای رهایی خودمان از دست نیرومندترین دشمن خودمان که جهل و ناآگاهی خودمان است چهارده ثانیه سکوت می‌کنیم. این جمله را بارها در ابتدای سی‌دی‌ها از آقای مهندس یا آقای امین شنیده‌ایم و نگهبان جلسات هم در هفته  این جمله را تکرار می‌کنند. تکرار بعضی چیزها یعنی اهمیت خاصی دارد. مفهوم این جمله کوتاه این است که در بیرون دنبال دشمن نگردیم، به درون خودمان بنگریم  و با آموزش و دانایی وجود خود را صیقل دهیم.

قضاوت به معنی داوری و حکم کردن است و یکی از ویژگی‌ها و صفات خداوند هست.  چون خودش انسان‌ها را آفریده و بیشتر از درون انسان‌ها باخبر است و می‌تواند  در موردشان قضاوت کند.

قضاوت را می‌توان به دودسته تقسیم کرد: یکی به‌صورت آگاهانه و یکی هم از روی جهل و نادانی

غیر از خداوند چه کسانی حق قضاوت کردن رادارند؟ گروهی که در اداره آگاهی، قوه قضائیه کار می‌کنند و وکلای عزیز که بابت کاری که می‌کنند دستمزد و حقوق دریافت می‌کنند. آن‌ها در این مورد درس خواندند، برای اثبات پرونده‌ای  نیاز به شاهد و مدارک دارند، صحبت‌های شاکی و هر دو طرف را می‌شنوند، اسناد را بررسی می‌کنند و بعد از چند ماه یا چند سال نظرات خود را ارائه می‌دهند و در ضمن احتمال اینکه اشتباهی هم صورت بگیرد وجود دارد.

قضاوت کردن  خیلی سخت  و زمان‌بر است. در قضاوت جاهلانه شخص بدون اینکه فکر کند از روی نادانی به‌راحتی به خود اجازه می‌دهد که در امور دیگران دخالت کند و رأی خود را اظهار کند چون فقط از روی ظاهر افراد  قضاوت می‌کند  و از دیدگاه، تفکر و اندیشه افراد آگاهی ندارد، کسی را محکوم و دیگری را بی‌گناه می‌پندارد، دوست را دشمن و دشمن را دوست می‌بیند.

برای تشخیص حق از باطل نیاز به دانایی داریم؛ شخصی که داناست کمتر درگیری برای خود و دیگران درست می‌کند ولی قضاوت از روی جهالت هم به خود و هم به دیگران لطمه میزند، کاری زشت و زننده است و آرامش و امنیت را از انسان سلب می‌کند و هزاران مشکل برای خود و دیگران درست می‌کند.

زمانی که به‌راحتی بدون فکر و اندیشه ذهن خود را درگیر دیگران می‌کنیم، در موردشان نظر می‌دهیم و برایشان حکم صادر می‌کنیم یعنی اینکه به هستی، کائنات و دیگران هم اجازه می‌دهیم که آن‌ها هم برای ما در کرسی قضاوت بنشینند. اگر به قانون کارما (عمل و عکس‌العمل) ایمان داشته باشیم سعی می‌کنیم روی خودمان کارکنیم و مدام عیب و ایرادهای دیگران را نبینیم.

شخص جاهل برای خود جنگ درونی درست می‌کند و در جنگی که با اسلحه، توپ، تفنگ و گلوله هست احتمال اینکه به هدف نخورد  وجود دارد ولی در جنگ درونی  حتماً به هدف می‌خورد و باعث ناراحتی و از دست دادن انرژی می‌شود، همیشه دنبال مقصر بودن دیگران هست، کلافه و سردرگم است و خودش اصلاً خبر ندارد که قبلاً چه کاشته که حالا برداشت خوبی ندارد.

ذهن وقتی درگیر موضوعی شد به‌سختی خارج می‌شود و تا کار خودش را نکند ول کن نیست و این برای فرد جاهل غیر از عذاب، درد و رنج چیز دیگری ندارد.

ریشه این نوع قضاوت ربط دارد به مثلث جهالت و ممکن است از روی ترس، ناامیدی و منیت، کینه، حسادت و نفرت و... باشد. شخصی که در تاریکی قرار دارد دائم در حال قضاوت کردن است. گمان بد تجسس را به همراه دارد و تجسس  هم باعث غیبت، تهمت و قضاوت و... می‌شود.

از وقتی‌که به انسان قدرت اختیار داده شد تاریکی هم خلق شد. انسان موجودی هست که باید  خودش را مورد قضاوت قرار بدهد چون قضاوت در مورد خود به نفع انسان است ولی در مورد دیگران باعث می‌شود که تمام انرژی‌های درونی که از طریق غذای خوب و کارهای شایسته‌ای که انجام داده به دست آورده را صرف دیگران کند. بیشتر ضد ارزش‌ها در کتاب خدا نوعی گناه کبیره محسوب می‌شوند. یکی از علت‌های آن این است که با انجام دادن این کارها روی  جسم، روان، جهان‌بینی و خلق‌وخوی افراد تأثیر می‌گذارد.

جسم ما امانت است دست ما و وقتی که به دنیا آمدیم جسمی سالم داشتیم ولی وقتی اختیار به ما داده شد براثر جهل ناآگاهی هزار جور مشکلات برای خود درست کردیم.

لازمه شناخت برای قضاوت: داشتن علم و آگاهی نسبت به تمام زوایا، احساسی نبودن، اذن قضاوت، داشتن علم و معرفت، عمل سالم، صبر و تجربه، داشتن آموزش، اعتمادبه‌نفس، تعادل، قدرت تشخیص، داشتن اطلاعات، بی‌طرف بودن، فرمان عقل، دانای مؤثر، خودشناسی و کسی که می‌خواهد قضاوت کند باید عادل باشد.

پس‌کار شوخی نیست که بیشتر ما خودمان اجازه می‌دهیم در مورد قتل، طلاق، دعواهای خانوادگی و... فوراً اظهارنظر می‌کنیم.

در مقابل مثلث جهالت مثلثی داریم به نام مثلث دانایی که اضلاع آن عبارت‌اند از (تجربه، آموزش و تفکر) افرادی که اضلاع این مثلث را رعایت کنند انسان‌های دانا محسوب می‌شوند، قابل‌احترام جامعه و  قابل‌اعتماد همه مردم هستند، کاری به کار کسی ندارند و حالشان هم خوب است.

خدا را صد هزار مرتبه شکر که در کنگره این آموزش‌ها را به ما می‌دهند و معنی حال خوب و بد را متوجه می‌شویم. شاید قبلاً  در زندگی دیگران دخالت می‌کردیم، غیبت و تجسس و... می‌کردیم و حالمان بد می‌شد، از درون به هم می‌ریختیم و متوجه نمی‌شدیم ولی حالا با گرفتن آموزش‌های ناب کنگره تا حدودی بهتر خود را می‌شناسیم لااقل این است که معنی عذاب وجدان را فهمیدیم. انشا الله که خداوند به ما کمک کند تا  با دوری کردن از ضد ارزش‌ها و قرارگرفتن در مسیر ارزش‌ها بتوانیم قدمی برای تزکیه و پالایش نفس داشته و تغییراتی را در درون خودمان احساس کنیم تا معنی آسایش، آرامش و تعادل  را در زندگی تجربه کنیم.

چند روایت از بزرگان:

ای کسانی که ایمان آورده‌اید از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید زیرا بعضی از گمان‌ها گناه است.

(سوره حجرات آیه دوازده)

هرگز نسبت به سخنی که راجع به برادر مسلمانت  می‌شنوی گمان بد مبر

امام علی (ع)

چگونه چوب بزرگی  را در چشم  خود نمی‌بینی ولی خار کوچکی را در چشم دیگران می‌بینی

(عیسی مسیح)

 

نگارش و تایپ: کمک راهنما همسفر فاطمه (لژیون یکم)

ویرایش و تنظیم: کمک راهنما همسفر مریم (لژیون چهارم) 

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسغر زهره از نمایندگی نیک آباد شنبه 3 شهریور 1397 17:52
خداقوت و سپاس از کمک راهنمای محترم خانم فاطمه ی عزیز بابت مطالب خوبتان.
شنبه 3 شهریور 1397 17:28
خدا قوت خدمت کمک راهنمای عزیز م خانم فاطمه عالی بود
شنبه 3 شهریور 1397 17:28
خدا قوت خدمت کمک راهنمای عزیز م خانم فاطمه عالی بود
مریم همسفر مرتضی شنبه 3 شهریور 1397 16:12
سپاسگزارم از کمک راهنمای بزرگوار خانم فاطمه عالی بود بسیار زیبا دستور جلسه را باز نمودید.
همسفر زهرا شنبه 3 شهریور 1397 12:53
با تشکر از کمک راهنمای عزیز خانم فاطمه از مطالب خوبشان وهمچنین از کمک راهنمای عزیز خانم مریم از فعالیت در سایت
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic