WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - کارگاه آموزشی خصوصی ویژه همسفران
کارگاه آموزشی خصوصی ویژه همسفران
چهارشنبه 3 بهمن 1397 ساعت 21:51 | نوشته ‌شده به دست مریم رضوانی rezvani | ( نظرات )

روز سه‌شنبه مورخ 97/11/2 جلسه سوم از دور نهم سری کارگاه‌های آموزشی خصوصی ویژه همسفران شعبه نیک‌آباد با استادی کمک راهنما محترم همسفر زهره، نگهبانی همسفر مهری و دبیری همسفر رویا با دستور جلسه وادی پنجم و تأثیر آن روی من رأس ساعت ۱۷ آغاز به کار نمود.

وادی پنجم وادی عمل است و به من می‌گوید تفکر تنها هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و مشکلات من حل نمی‌شود مگر حرکت و تلاش کنم تا به هدفم برسم.


خلاصه سخنان استاد:
سلام دوستان زهره هستم یک همسفر:

خدا را شاکرم که توفیق این جایگاه را به من داد، از خانم مهری سپاس گذارم و از کمک راهنما محترم خانم سحر عزیز سپاس گذارم که اگر حالا در این جایگاه قرار گرفتم از آموزش‌های ایشان هست.

دستور جلسه امروز وادی پنجم است و ما چهار وادی را تا اینجا پشت سر گذاشتیم که وادی اول به ما گفته بدون تفکر هیچ‌چیزی قابل ساختن نیست، وادی دوم فهمیدیم بیهوده آفریده نشدیم و ما را به‌طرف امیدواری سوق داد، وادی سوم پذیرفتیم هیچ‌کس به‌اندازه خودمان نمی‌تواند به خودمان کمک کند، وادی چهارم گفت نمی‌توانی مسئولیت خودت را واگذار کنی به خداوند و خودم باید برای حل مشکلاتم حرکت کنم و وادی پنجم وادی عمل است و به من می‌گوید تفکر تنها هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و مشکلات من حل نمی‌شود مگر حرکت و تلاش کنم تا به هدفم برسم.
اگر یک درخت را نگاه کنید تنه،  شاخ و برگ آن را می‌بینید اما چیزی که مهم است ریشه درخت است که در تاریکی بوده و امید دارد اگر تلاش کنم می‌توانم روشنایی را ببینم که همان جوانه زدن است.
انسان  فقط آن چند کیلو گوشت، پوست‌واستخوان را می‌بینی ولی اگر به درون آن نفوذ کنید خودش یک جهان شگفت‌انگیز است.
ما در سه جهان زندگی می‌کنیم: ۱-جهان خاکی که در آن داریم زندگی می‌کنیم. ۲- جهان خواب که وقتی می‌خوابیم پنج حس ظاهری به خواب می‌رود و وارد جهان دیگری می‌شویم و مرگ موقت است. ۳-جهان ذهنی که از وادی اول تا اینجا روی ذهن ما کارکرده است و هر چیزی تصور کنیم در ذهن ما ظاهر می‌شود. اگر بخواهم در جهان زمینی به مرحله شو شود برسیم باید حرکت کنم و ساختارهای درست ذهنی خودم را عملی کنم و به اجرا دربیاورم. من اگر علم، دانش و آگاهی زیادی داشته باشم و یا مدرک تحصیلی داشته باشم ولی نتوانم دانسته‌های خودم عملی کنم بدرد نمی‌خورد. پس تفکر تنها لازم نیست من باید حرکت کنم.

اما زمانی که می‌خواهم حرکت کنم با ترس، ناامیدی، نگرانی و افسردگی روبه‌رو می‌شوم و شیطان می‌آید با بهترین لباس وارد ذهن و افکار من می‌شود و می‌خواهد مانع حرکت من بشود. حالا من باید از این‌ها عبور کنم، حرکت کنم، خودم را تزکیه و پالایش بکنم، گفتار، پندار و اعمالم را سالم کنم و آن موقع می‌توانم به آرامش برسم. مثلاً یک استخر کثیف را یک‌دفعه نمی‌توانید تمیز کنید بلکه آرام‌آرام باید زباله‌هایش را دور بریزید و تصفیه کنید تا به استخر تمیز تبدیل شود. ذهن، افکار و درون ما هم همین‌طور است و یک‌باره نمی‌شود نیروهای منفی و ضد ارزش‌ها را از خودمان دور کنیم پس باید تزکیه و پالایش کنیم که ابتدا باید از ضد ارزش‌ها فاصله بگیرم و وارد ارزش‌ها بشوم.
وادی پنجم هفت پله را برای ما گفته که چگونه تفکرات خودمان را اجرایی کنیم.
برگشت از ضد ارزش‌ها؛ که باید آن‌ها را بشناسم و برمی‌گردد به مسئله توبه که وقتی گناهی می‌کنیم توبه می‌کنیم. خوب ما توبه کردیم خداوند هم بخشید وظیفه من این است که جبران کنم. زمانی می‌توانم از ضد ارزش‌ها برگشت کنم که دست و پای خود را از بند شیطان رها کنم.
خودداری؛ گاهی سر دوراهی قرار می‌گیرم که آیا این کاری که می‌خواهم انجام دهم درسته یا نه و نمی‌توانم تشخیص دهم درسته یا نه در این زمان باید خودداری کرد.
قناعت؛ ما باید از طبیعت الگو بگیریم. مثلاً جنوب کشور اگر نگاه کنید چقدر نخلستان است و با آب گوگرد آن را آبیاری می‌کنند، گرم‌ترین هوا و تلخ‌ترین آب را دارد و زمینش شوره‌زار است اما بهترین میوه را عمل می‌آورد. پس من هم باید با کمترین امکانات زندگی خودم را پیش ببرم.

صبر؛ که واقعاً همسفرانی که وارد کنگره می‌شوند به این صبر احتیاج دارند. مثلاً یک خوشه گندم ۸ ماه طول می‌کشد که محصول بدهد و برای انسان بودن صدسال وقت نیاز است. پس وقتی به کنگره می‌آییم نباید عجله کنیم که آیا مسافرم به درمان می‌رسد، یازده ماه باید صبر کنم! انتظار داریم مسافر چندروزه خوب بشود و اینجا کنگره صبر کردن را به من می‌آموزد که باید صبر کنی و صبر یعنی طی کردن زمان همراه با تلاش و کوشش تا به هدف برسم. ما قبلاً تحمل می‌کردیم اما فکر می‌کردیم صبور هستیم. من صبر نمی‌کردم تحمل می‌کردم. وقتی به اینجا آمدم متوجه شدم صبر تنها فایده‌ای ندارد باید تلاش و حرکت کنم تا به هدف برسم.
تجسس، قضاوت و غیبت؛ این در زندگی ما خیلی زیاد بوده و قبل از ورود به کنگره چقدر در کار مسافر دخالت می‌کردیم که کجا بودی؟ با چه کسی حرف زدی؟ چرا لباست بو می‌دهد؟ و.‌؛ و یا می‌نشستیم به کرسی قضاوت که فلانی از کجا آورد که این خانه را خرید. درصورتی‌که هیچ‌کس یک‌شبه پولدار نمی‌شود. ما نباید بنشینیم قضاوت کنیم قضاوت مال قاضی است. گاهی غیبت می‌کنیم که فلانی چکار کرد و چکار نکرد هر وقت می‌خواهید غیبت‌کنید این به تو چه را یادتان باشد که یعنی به من چه که دیگران چه می‌کنند و از کجا آوردند و این غیبت کردن آن‌قدر بد است که در قرآن کریم هم آمده مثل این است که دارند گوشت مرده برادر خودشان را می‌خوردند.
پس‌انداز؛ اینکه من یاد بگیرم پس‌انداز بکنم نیاز تک‌تک ماست به‌خصوص در این زمان که همه ازنظر اقتصادی دچار مشکل هستند. پولی که داریم مقدار کمی از آن را پس‌انداز کنیم و این پس‌انداز مال طبقه فقیر است. ما باید از حالا پس‌انداز کنیم تا آینده‌ی بچه‌هایمان را بسازیم.
توکل، رضا و تسلیم؛ زمانی که من حرکت کردم و می‌خواهم به هدفم برسم، زمانی که قدم به کنگره گذاشتم و حرکت کردم می‌توانم توکل کنم به خداوند و خداوند را وکیل قرار بدهیم که من حرکت می‌کنم و می‌خواهیم که به ما کمک کند. وقتی حرکت کردیم و راضی بودیم خواه‌ناخواه رضایت خدا هم هست و آن موقع می‌توانم در برابر خواسته‌هایم تسلیم شوم و تشخیص دهم خواسته‌های معقول و نامعقول چیه؟ تسلیم شدن در برابر خداوند خیلی سخت است و افرادی هستند که توانسته‌اند وارد نفس مطمئنه بشوند.
امیدوارم ما هم بتوانیم این پارامترها را در زندگی‌مان اجرایی کنیم، از ضد ارزش‌ها دوری‌کنیم و به آرامش برسیم.
ممنون که به صحبت‌هایم صبورانه گوش دادید.


نگارش، تایپ و عکس: کمک راهنما همسفر مریم (لژیون چهارم)

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاههای آموزشی خصوصی همسفران،

برچسب‌ها: کنگره 60 نیک آباد،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر سعیده شنبه 6 بهمن 1397 14:35
با تشکر از کمک راهنمای محترم خانم زهره،استادی بسیار خوبی داشتید.
همسفر آمنه جمعه 5 بهمن 1397 22:07
خدا قوت خدمت کمک‌ راهنمای عزیزم خانم زهره مثل همیشه استادی عالی داشتی موفق باشید
مریم همسفر مرتضی جمعه 5 بهمن 1397 12:44
سپاس از خانم زهره عزیز بابت سخنان پر محتواشون و تشکر از خانم مریم بابت نگارش و انتقال مطالب
یدالله لژیون دوم.(نیک آباد) جمعه 5 بهمن 1397 01:47
با سلام و عرض خسته نباشید خدمت کمک راهنما خانم زهره به دلیل صحبتهای پرمحتوایی که در لژیون داشته اند.و تمام مقوله ها را به زیبایی کالبد شکافی نموده اند.و با تشکر از کمک راهنما همسفر خانم مریم به دلیل تایپ و نگارش،چون جمله بندیها عالی و مطالب را به زیبایی تمام به نگارش در آورده اند.موفق و موید باشید.
همسفر نجمه پنجشنبه 4 بهمن 1397 16:57
مثل همیشه استادیتون پر بار ولذت بخش بود ممنون کمک راهنمای محترم خانوم زهره .
همسفر زهرا لژیون چهارم پنجشنبه 4 بهمن 1397 13:42
سلام وخدا قوت به کمک راهنمای عزیز خانم زهره بیانات شما بسیار جذاب و دلنشین بود
مسافرمهدی احمدی پنجشنبه 4 بهمن 1397 13:09
سلام سخنان استاد بسیارجامع وعالی بود وبه زیبائی وادی پنجم راتشریح کرده بودید
مریم همسفر داوود پنجشنبه 4 بهمن 1397 11:37
تشکر می کنم از کمک راهنما محترم خانم زهره که اینقدر جامع، کامل و عالی دستور جلسه را برای ما باز کردند و خداقوت به لژیون خدمت گذارشان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic