WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - در باب دستور جلسه هفتگی؛ صورت مسئله اعتیاد
در باب دستور جلسه هفتگی؛ صورت مسئله اعتیاد
شنبه 30 شهریور 1398 ساعت 14:47 | نوشته ‌شده به دست همسفر زهره tavoosi | ( نظرات )
به نام آنکه جان را فطرت آموخت
در باب دستور جلسه هفتگی؛ صورت مسئله اعتیاد
به قلم؛ همسفر لیلا رهجوی لژیون سوم

نتیجة بحث الصور عن تصویر برای صورت مسئله اعتیاد

مصرف مواد مخدر مثلث جسم، روان و جهان بینی فرد مصرف کننده را درگیر می کند. مهمترین مسئله در درمان اعتیاد سیستم X است که به طور کلی تعادل جسم، روان و جهان بینی را برعهده دارد. زمانی که شخص مصرف خود را به یکباره قطع می کند این سیستم دچار مشکل شده و سبب بروز اختلال و مشکلاتی در هر یک از این سه ضلع می گردد و فرد از تعادل خارج می گردد.


برای تشریح این دستور جلسه ابتدا بهتر است جمله را موشکافی کرده و واژه ها را معنا کنیم.
صورت مسئله: عنوان مسئله یا مشکل یا چیزی که مجهول است و به دنبال حل آن هستیم.
اعتیاد: وابستگی به مواد خارجی
اعتیاد پشت هزاران سوال و چراها پنهان شده است. اعتیاد چیست؟ چگونه به وجود می‌آید؟ علل گرایش به اعتیاد چیست؟ چگونه از اعتیاد جلوگیری کنیم؟ و هزاران علامت سوال بی جواب دیگر...
با دیدن جمله "صورت مسئله" ناخودآگاه به یاد ریاضیات و معادلات می‌افتیم. آیا واقعا اعتیاد یک معادله است و نیاز به حل دارد؟
در طول تاریخ افراد بسیاری گفتند اعتیاد درمان ندارد و این جمله بین عوام رواج یافت به گونه‌ای که هنوز بسیاری از افراد بر این جمله معتقد هستند که فرد معتاد درمان نمی شود مگر اینکه با مرگ اعتیادش از بین برود. عده‌ای دیگر مدعی بوده و هستند که قادر به درمان اعتیاد در کوتاه مدت هستند و اقدام به تاسیس کمپ، درمانگاه، مشاوره، سم زدایی و ... کرده‌اند که گاها تیزرهای تبلیغاتی این افراد و موسسات را بر در و دیوار و سطح شهر دیده‌ایم.
زمانی یک معادله در ریاضیات قابل حل می‌باشد که یک مجهول داشته باشه و بخواهیم به یک راه حل در درمان اعتیاد برسیم باید تمام سوالات و مجهولات را به یک مجهول تبدیل کرده و اقدام به حل آن نماییم. اینکه چرا اعتیاد درمان ندارد؟ مگر اعتیاد چیست که درمان ندارد؟ اگر صرفا نوعی وابستگی جسم به مواد خارجی است که باید درمان داشته باشد و اگر وابستگی روانی است همینطور. امروزه مهلک‌ترین بیماری‌ها از جمله سرطان هم قابل درمان است‌. پس ماهیت اعتیاد چیست که می‌گویند قابل درمان نیست؟
آقای مهندس دژاکام به مدت ۱۷ سال اعتیاد داشت. پس از به کارگیری روشهای مختلف برای ترک و ترکهای مکرر و عدم موفقیت شروع به تفکر و تحقیق برای یافتن راهی برای درمان اعتیاد کرد. ایشان به این نتیجه رسیدند که اعتیاد یعنی جایگزینی مواد مخدر بیرونی به جای مخدرهای طبیعی بدن. اعتیاد را بیماری نامیدند و فرد معتاد را بیمار یا مصرف کننده. در اعتیاد سیستم تولیدکننده مواد شبه افیونی و مخدرهای طبیعی بدن دچار اختلال می‌شود و به درستی کار نمی کند. آقای مهندس این سیستم را سیستم X نامگذاری کردند. سیستم ایکس شامل مواد شبه افیونی و ضددرد، نوروترانسمیترها (ناقلهای عصبی)، مدیاتورها یا میانجی‌گرها و تمام غدد درون ریز و برون ریز بدن که مسئول تعادل طبیعی بدن هستند.
مصرف مواد مخدر مثلث جسم، روان و جهان بینی فرد مصرف کننده را درگیر می کند. مهمترین مسئله در درمان اعتیاد سیستم X است که به طور کلی تعادل جسم، روان و جهان بینی را برعهده دارد. زمانی که شخص مصرف خود را به یکباره قطع می کند این سیستم دچار مشکل شده و سبب بروز اختلال و مشکلاتی در هر یک از این سه ضلع می گردد و فرد از تعادل خارج می گردد همانطور که آقای مهندس در کتاب چهارده مقاله بیان کرده اند: به طور کلی این مشکلات را میتوان به دو بخش عکس‌العملهای آشکار و پنهان تقسیم نمود: 
عکس‌العملهای آشکار: آبریزش، عطسه و خمیازه مکرر، بی‌خوابی، پرش پا، درد عضلات و استخوانها بخصوص در پاها و ...
عکس‌العملهای پنهان: این عکس‌العملها بیشتر شبیه علائم بیماریهای روانی است از جمله: افسردگی، گوشه‌گیری، کم‌حوصلگی، ناامیدی، پرخاشگری و ... علت این است چون جسم از تعادل خارج می شود روان نیز به تبع آن از تعادل خارج شده و سبب بروز این علائم می گردد.
پس به طور کلی برای درمان اعتیاد باید سه مولفه جسم، روان و جهان بینی باهم درمان بشوند و بهبود و درمان یک ضلع کارآمد نیست و شاید علت شکست در روشهای دیگر یعنی همان ترک اعتیاد همین است چون صرفا بر روی مولفه جسم عمل کرده و میخواهند بدون در نظر گرفتن روان و جهان بینی مواد را در جسم قطع کنند.
با تلاشهای آقای مهندس امروزه فرد دچار بیماری اعتیاد به روش DST و داروی اپیوم تینکچر (OT) یا شربت تریاک طی ۱۱ ماه به درمان میرسد. 
DST: روش درمان تدریجی یا کاهش پله‌ای مصرف و مخفف:
D:Dezhakam ضریب ۰/۸ برای تعیین مقدار کاهش در هر پله
Step: Sمدت زمان توقف در هر پله، ۲۱روز
Time: Tطول مدت درمان، حداقل ۱۰ماهاست. 
این روش بهترین، سالمترین، دارای کمترین کنش و عارضه‌ی جسمی و روانی است و اگر فرد به درستی سفر کند وسوسه یا ولع مصرف مواد در وی به صفر رسیده و بازگشتش به مواد مخدر بسیار نادر است چون هر سه مولفه جسم، روان و جهان بینی به موازات هم به درمان می‌رسد.
در قسمت جسم سیستم تولید کننده‌ی مواد شبه افیونی یا مخدرهای طبیعی بدن شامل دینورفین، اندروفین، انکفالین، هورمونهای درون ریز مثل اپی‌نفرین و آدرنالین که در اثر مصرف مواد مخدر سرکوب و دچار اختلال شده بودند و تولیدشان وابسته به مواد خارجی بود به تدریج ترمیم شده و روند طبیعی تولید این مخدرهای طبیعی از سرگرفته می شود.
روان نیز با به تعادل رسیدن جسم و به دنبال آن جهان‌بینی به تعادل میرسد.
به تعادل رسیدن جهان بینی منوط به گرفتن آموزشها و اجرایی کردن آنها در زندگی و به طور کلی حرکت در صراط مستقیم است. 

با احترام؛ همسفر لیلا (لژیون سوم)
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
محمدرضا طالبی چهارشنبه 3 مهر 1398 00:19
سلام مطالب شما برای من دوماه سفر کرده بسیار جالب است مساله را بخوبی و قابل فهم شکافته بودید امیدوارم هر روز از روز قبل پیشرفت بکنید از زحمات شما سپاسگزارم همسفر
همسفر زهره.لژیون دوم سه شنبه 2 مهر 1398 08:33
خداقوت خدمت خانم لیلای عزیز از مطالب گفته شده بسیار آموزش گرفتیم امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و پایدار باشید.
فاطمه همسفر حسین سه شنبه 2 مهر 1398 00:24
خداقوت خدمت خانم لیلای عزیزازخواندن مطالب آموزش گرفتم.
مریم همسفر مرتضی دوشنبه 1 مهر 1398 08:54
خداقوت و سپاس از شما بسیار استفاده کردم عالی بود.
مسافرمهدی احمدی دوشنبه 1 مهر 1398 01:26
باعرض سلام مطالبی که عنوان نموده بودید بسیارعالی جامع وکامل بود وبه نکات خوبی اشاره کرده بودیداحسن خیلی خوب بود ویک خداقوت هم خدمت کمک راهنمای محترم شماهمسفرگرامی عرض میکنم بابت اموزشهای خوبشان
وبرای شماهمسفرگرامی ارزوی موعقیت میکنم درادامه این راه بسیارارزشمند
همسفرملیحه یکشنبه 31 شهریور 1398 13:29
خدا قوت
همسفر لیلا
همسفر مهدیه لژیون دوم یکشنبه 31 شهریور 1398 13:03
با سلام وخداقوت خانم لیلا توضیحاتتون کامل بود.
همسفر لیلا لژیون دوم شنبه 30 شهریور 1398 22:26
خدا قوت خدمت خانم لیلا عزیز بسیار عالی بود
همسفر طیبه شنبه 30 شهریور 1398 22:09
سلام خدمت خانم لیلای عزیز بسیار عالی بود و استفاده کردم خدا قوت همسفر
حسن رضوانی شنبه 30 شهریور 1398 21:05
سلام مطالب بسیار عالی بود و کامل بود مرسی خدا قوت بله صورت مسئله یعنی صورت واقعی هر موضوعی را بتوانیم رویت کنیم یعنی منشاء بیماری را بشناسیم
مریم همسفر داوود شنبه 30 شهریور 1398 20:25
خداقوت خدمت خانم لیلا عزیز که بسیار جامع و کامل دستور جلسه را به نگارش در آوردند.
زهراهمسفرمجتبی شنبه 30 شهریور 1398 17:44
سپاس از خانم لیلاچقدر آموزش گرفتم از مطالب زیبایی که بیان کرده بودید امیدوارم بتوانیم با آموزشهایی که می گیریم از نظر جسم وروان وجهانبینی به تعادل برسیم.وبتوانیم قدمهای مفیدی برای کمک به دیگران برداریم.
همسفر فاطمه شنبه 30 شهریور 1398 15:03
خداقوت خدمت لیلای عزیز که به خوبی دستور جلسه را باز کردین.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic