WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - در باب دستور جلسه هفتگی؛ جشن گلریزان
در باب دستور جلسه هفتگی؛ جشن گلریزان
شنبه 25 آبان 1398 ساعت 09:32 | نوشته ‌شده به دست همسفر زهره tavoosi | ( نظرات )
به نام خداوند بخشنده ومهربان
در باب دستور جلسه هفتگی؛ جشن گلریزان
به قلم؛ همسفر اکرم


گلریزان ریختن و ایجاد گل زندگی و امید در چله سرما رنج و سختی و گرفتاری است که با ریختن گلی از شاخسار زندگی خود باغ بقا و بهار وصل را به خانواده‌های در رنج هدیه می‌کنند.
مراسم گلریزان، سنتی قدیمی است و در آن برای افراد نیازمند کمک، پول و سایر مایحتاج جمع می‌شود، اگر خود ما از کسانی نباشیم که تا به حال در یکی از این جشن‌ها شرکت کرده‌ایم، حتما شنیده‌ایم یا در رسانه ملی دیده‌ایم یا در مطبوعات خوانده‌ایم که در این مراسم چگونه بسیاری از مردم از قشرهای مختلف در این سنت زیبا شریک هستند.

آیین سنتی ” گلریزان ” در اصل براساس یک سنت دیرینه رسم پهلوانی در ایران آغاز شد و سرآغازی برای فتوت مردان نیک ضمیر بوده است. عنصرالمعالی در کتاب خویش ویژگی‌های جوانمردی را اول خرد، دوم راستی و سوم مردمی بر می شمارد و آنها را از نشانه‌های رادمنشی و جوانمردی و عیاری می‌داند.
ایرانیان از دیر باز براساس تکریم و نوع دوستی خود همواره بر آیین گلریزان همت گماشته‌اند و این آیین را شکرانه نعمت خدادادی خویش می‌دانند که مانند ابر بهاری طراوات زیستن دوباره بر مستمند و نیازمند روا می‌دارند.
این سنت ایرانیان در رادمنشی و پهلوانی همواره یک افتخار بوده و بسیاری از شرق‌شناسان از این امر به نیکی یاد می‌کنند. آیین گلریزان بخشی از تاریخ بزرگ ایرانیان است و برخی از مورخان ثبت این سنت را از زمان حمله مغول عنوان کرده‌اند، که در “باشتین” خراسان، عیارانی برای کمک به نیازمندان، در سردابه‌، شالی قرمز پهن کردند و آنان که زور بازو و توان مالی داشته، قدم پیش نهاده و هرچه داشتند برای کمک رو کردند.
ذکر پهلوانان در آیین گلریزان گرفتن دست مستمندان و اقتدا به حضرت علی‌بن ابی طالب (ع) نخستین امام شیعیان بوده و صاحب زنگ نیز در این آیین، پهلوانان و جوانمردان را به گلریزان فرا می‌خوانده است. مهمترین آثار تاریخی به جای مانده از آیین معنوی و سنتی گلریزان در ایران بنای تاریخی “سی و سه پل” است، که در آن هنگام شاه عباس برای ساخت این بنا، از مردم استمداد کرد و آیین گلریزان برپا شد. مردم نیز به پهلوانان مهرگستر القاب “راد آیین، زاد مهر، گلریز و رادی نسبت می‌دادند و بین پهلوانان و عیاران نیز برگزاری آیین گلریزان و کمک به مستمندان نشانه‌ای از پیش کسوتی و مرشدی و صاحب زنگی بوده است.
هنگامی که جوانمردان و رادان وارد گود می‌شدند، مرشد و صاحب زنگ با نواختن صدای زنگ از آنان رخصت می‌طلبید و پهلوانان خطاب به پیر میدان‌دار گود از او می‌خواستند تا برای کسی که ناتوان است، گلریزی کند و فریاد اگر ناتوانی بگو یا علی (ع)، اگر خسته جانی بگو یا علی (ع) بلند می‌شد. در پس زمان، گلریزان از گود زورخانه‌ها به خانه‌ها کشیده شد به گونه‌ای که زنان نیز در این سنت حسنه حضور یافته و برای کمک به همنوعان خود نوعی گلریزان کوچک برپا می‌داشتند.
اکنون با گذشت زمان آیین سنتی گلریزان در ایران جلوه‌ای با شکوه‌تر به‌ خود گرفته و مردان و زنان توانمند و جوانمرد برای آزادی زندانیان غیر عمد در بند، گلریزی می‌کنند.

اما جشن گلریزان در کنگره و هدف از برگزاری این جشن عظیم چیست؟
اعتیاد همیشه بوده، الان هم هست و در آینده هم وجود دارد ولی چیزی که مهم است کنگره مکان امید است. کنگره یک انجیوی مردم نهاد است یعنی مردم خودشان آنرا اداره می‌کنند و بار دولت نیستند و هیچ چشم امیدی به سازمانهای دولتی ندارند. اعضای کنگره همه مثل یک خانواده هستند وقتی خودمان را اعضای یک خانواده بدانیم برای محبت کردن، یاد دادن، خدمت کردن، هیچ درنگی نمی‌کنیم با مشاوره دادن به عنوان یک سفر دومی یا یک کمک راهنما، این خانواده را یاری می‌رسانیم.
هر فرد باید پس انداز کردن را بلد باشد ما در وادی پنجم پس انداز کردن را یاد گرفته ایم ما قبل از کنگره انسان های افسرده و گوشه گیری بودیم نه به مهمانی می‌ رفتیم و نه دوست داشتیم کسی به خانه‌ی ما بیاید. کارمان شده بود اشک، غم و غصه و مدام گریه می‌ کردیم، به هر امامزاده که می‌ رفتیم پولی نذر می‌کردیم حالا به کنگره آمده ایم به آرامش رسیده‌ایم باید در قبال این آرامش در کنکره خدمت کنیم از جارو زدن گرفته تا مهمان داری و استادی و خدمتهای بزرگتر.
جشن گلریزان یعنی جشن شکر گزاری یعنی خدایا شکرت که ما با این مکان آشنا شده ایم در قبال این همه کمکی که کنگره به ما کرده است وظیفه‌ی ما است که این جشن را هر چه باشکوه تر اجرا کنیم و کنگره را یاری رسانیم  و از آنچه در توان داریم ببخشیم وقتی که بخشیدیم دیگر چشممان به دنبال آن پول نباشد فقط مطمئن باشیم یک روزی و یک جایی این بذری که کاشته ایم به بار می‌نشیند.
تو نیکی میکن و در دجله انداز          که ایزد در بیابانت دهد باز. 
کنگره جمعیت احیای انسانی است یعنی مردگان را زنده می‌کند مسافران ما مرده بودند حس های آنها مرده و یخ زده بود آنها یک جسم متحرک بودند کنگره آنها را زنده کرد پس وظیفه‌ی تک تک ماست که این جشن را یاری کنیم اگر در کنگره بخشیدید مطمئن باشید که جای دوری نمی‌رود ولی کسی که دارد و ترس از بخشیدن مالش دارد جایی دیگر و به شکل دیگر از او گرفته می‌شود. 
سه پارامتر در کنگره خیلی مهم است یکی دانش و علم که توسط افراد متخصص به افراد دیگر منتقل می‌شود و یکی مسئله‌ی مالی است که با چرخاندن سبد و اجرایی کردن قانون یازدهم پول آب، برق، گاز، صندلی و ... تأمین می‌شود این مقدار پولی که از قانون یازدهم به دست می‌آید برای چاله های کوچک مثل آب و برق کفایت می‌‌کند آیا برای اجاره‌ی مکان یا ساخت شعبه‌ی جدید هم کافی است؟ پس با برگزاری جشن گلریزان ما همه کمک می‌کنیم که همه‌ی اعضای این خانواده‌ی بزرگ کنگره ۶۰ صاحب خانه (یعنی صاحب شعبه ) شوند.
کمک کردن یک صور آشکار دارد و یک صور پنهان. بهتر است با خودمان دو دو تا چهار تا کنیم و یک حساب سر انگشتی کنیم و فکر کنیم که قیمت این نور امیدی که در دل یک تازه وارد و سفراولی کاشته می‌شود چقدر است قیمت این آرامشی که ما داریم چقدر است قیمت لبخند بچه‌ای که از رهایی پدرش شاد شده است چقدر است؟ در جایی هستیم که هیچ کس از ما یک ریال پول طلب نمی‌کند فقط به ما گفتند شرایط را برایتان فراهم می‌کنیم شما بیاید رها شوید و درمان شوید. 
باید بتوانیم چیزی را از خودمان جدا کنیم تا گره‌ی کارمان باز شود این صور پنهان است از هر دست بدهیم از همان دست می‌گیریم و بدانیم که اگر مال و پولی را بخشیدیم هنوز صاحب آن پول هستیم ولی اگر مالی را نبخشیدیم یعنی ما نگهبان آن مال هستیم مثل مارهایی که نگهبان صندوقچه های طلا هستند ولی از آن مال استفاده نمی‌کند.
در سوره انعام آمده است که هر کار بدی که انجام بدهید یک جزا برایتان در نظر گرفته می‌شود ولی برای هر کار خیر و پاداشی که انجام می‌دهید ده برابر ثواب برایتان نوشته می‌شود. چون من به این آیه ایمان داشتم در جشن گلریزان سال گذشته با تمام وجود و با اخلاص همان مقدار ناچیزی که داشتم را داخل پاکت گذاشتم و دادم و چند روز بعد در محل کارم بخشنامه آمد که کارمندهای دولت این ماه اضافه حقوق دارند و چندین برابر آن پولی که داده بودم  به حسابم واریز شد.
ان شاالله که قدر این نور امیدی که در دلمان روشن شده است و قدر این مکان را بدانیم و ایمان داشته باشیم که از هر دستی بدهیم از همان دست می‌گیریم.

با احترام، همسفر اکرم (لژیون سوم)Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر آمنه یکشنبه 26 آبان 1398 10:56
خدا قوت خدمت خانم اکرم عزیزم مطالب آموزنده بود ودستور جلسه را خیلی خوب باز کردی موفق باشید.
همسفر آمنه یکشنبه 26 آبان 1398 10:56
خدا قوت خدمت خانم اکرم عزیزم مطالب آموزنده بود ودستور جلسه را خیلی خوب باز کردی موفق باشید.
همسفر آمنه یکشنبه 26 آبان 1398 10:56
خدا قوت خدمت خانم اکرم عزیزم مطالب آموزنده بود ودستور جلسه را خیلی خوب باز کردی موفق باشید.
مسافرمجتبی بطحائی شنبه 25 آبان 1398 20:25
سلام وخداقوت خدمت همسفرمحترم بله من نوعی بایدقبل ازورودخودبه کنگره وبعداآن رامقایسه کنم وحال وحس خوش رابهایش رابپردازم تاماندگاربماند
زهره همسفر حمید شنبه 25 آبان 1398 16:46
سپاسگزارم از اکرم عزیز بابت ارائه مطالب زیبا و دلنشین. امیدوارم که همه ی عزیزان در این جشن باشکوه حضور پیدا کنند و دست یاری برسانیم تا انشالله سال آینده در شعبه خودمان جشن گلریزان را برگزار کنیم.
حسن رضوانی شنبه 25 آبان 1398 12:25
سلام مطالب بسیار عالی بود وبا حس بخشش و محبت نوشته شده بود بله باید بدهیم تا دریافت کنیم سیستم هستی به همین گونه طراحی شده است کسب پول اگر به نیت بخشش باشد مشکل گشاه می شود واگر یک جا جمع شود مثل آب بی حرکت باعث فساد خواهد شد مرسی از مطالب خودتون
همسفر فاطمه شنبه 25 آبان 1398 09:57
بسیار عالی بود خداقوت اکرم عزیز انشالله که توان بخشش را خدا به ما بدهد.
مریم همسفر مرتضی شنبه 25 آبان 1398 09:30
خداقوت خدمت خانم اکرم عزیز بسیار عالی بود.
انشاالله با تمام توان در این جشن شرکت میکنیم؛ هر کس به قدر خود و به توان خود،
مریم همسفر داوود شنبه 25 آبان 1398 08:43
تشکر و خداقوت خدمت خانم اکرم عزیز که در مورد گلریزان اطلاعاتی در اختیار ما قرار دادند و همچنین از حس و تجربه خودشان از مراسم گلریزان در کنگره ۶۰ نوشتند.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic