WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - مشارکت مکتوب در باب دستور جلسه «وادی ششم»
مشارکت مکتوب در باب دستور جلسه «وادی ششم»
یکشنبه 20 بهمن 1398 ساعت 08:15 | نوشته ‌شده به دست مریم رضوانی rezvani | ( نظرات )
به نام قدرت مطلق الله

مشارکت مکتوب همسفران لژیون چهارم 

در باب دستور جلسه هفتگی؛ وادی ششم و تاثیر آن روی من

نتیجه تصویری برای مشارکت مکتوب

(حکم عقل را در قالب فرمانده کاملاً اجرا نماییمسعی دارد به ما کمک کند تا کم‌کم و با کمترین ضرر و تخریب به مسیر عشق و تعالی انسان برگردیم. به امید آنکه هر چه بیشتر به‌فرمان عقل نزدیک‌تر شویم.

سلام دوستان زهرا هستم همسفر حسین:

خداوند به انسان اختیار داد، پس حتماً آنچه لازمه اختیار و انتخاب است را نیز به او داده است و آن عقل است. عقل همان فرمانروای درون است که رأی نهایی را صادر می‌کند. همان‌که راه را از بی‌راهه و خوب را از بد جدا کرده و راه درست را به ما می‌نمایاند و لازمه این هدایت اجرای دستورات بزرگ و خارق‌العاده نیست بلکه با همین امرونهی‌های کوچک ولی دائمی و روزمره و حتی گاهی تصمیمات بزرگ به هدف خود می‌رسیم. امرونهی‌هایی مانند اینکه: از جای برخیز، تلاش کن، همین حالا وقت فلان کار است انجام بده و... اما در شهر وجودی انسان نیز کارشکنی‌هایی وجود دارد و افرادی می‌خواهند به خواسته‌های نامعقول خود برسند. برای همین سعی می‌کنند آن‌ها را زیبا جلوه دهند و فرمانروا را به‌اشتباه بیندازند. وقتی شیطان درون یا نفس اماره توانست به این هدف خود برسد عملاً موفق می‌شود و زمام انسان را به دست گرفته و او را به بیراهه ببرد در این زمان سه اتفاق خواهد افتاد.

۱- نفس لوامه در میانه راه متوجه این اشتباهات شده و با نصیحت‌ها و تلنگرهای خود شخص را از این مسیری که به پرتگاه منجر می‌شود منصرف کند و به او متذکر شود که باید به‌فرمان عقل خود توجه کند.

۲- شخص آن‌قدر در این مسیر بی‌راهه پیش می‌رود و آن‌قدر سقوط خواهد کرد تا به‌قول‌معروف سرش به سنگ بخورد و با کوله باری از ضررها و تخریب‌ها پشیمان بازمی‌گردد.

۳- شخص هیچ‌گاه اصلاً متوجه جعلی بودن نقشه راهش نمی‌شود و خود را گم می‌کند.

حال وادی ششم (حکم عقل را در قالب فرمانده کاملاً اجرا نماییمسعی دارد به ما کمک کند تا کم‌کم و با کمترین ضرر و تخریب به مسیر عشق و تعالی انسان برگردیم. به امید آنکه هر چه بیشتر به‌فرمان عقل نزدیک‌تر شویم.

سلام دوستان فاطمه هستم همسفر حمزه:

از وادی اول تا چهارم آموختیم که چگونه تفکر کنیم و با تفکر سالم کارهایمان را پیش ببریم. ما با تفکر سالم می‌توانیم آینده‌ای بسازیم که گذشته‌مان جلویش زانو بزند. گذشته‌ای که مسافرمان به خاطر مصرف موادشان همه‌چیزشان را ازدست‌داده بودند. در وادی پنجم یاد گرفتیم که تفکرات سالمان که در ذهنمان ساختیم به مرحله اجرا دربیاوریم اما در وادی ششم می‌خواهیم فرمانروایی عقلمان را بشناسیم و بتوانیم فرامین عقل را به اجرا دربیاوریم. ما برای اینکه به‌فرمان عقل نزدیک شویم باید از ضد ارزش‌ها دوری‌کنیم. درگذشته به خاطر اینکه پیرو عقلمان نبودیم دست‌به‌کارهایی می‌زدیم که برای خودمان و دیگران مشکل ایجاد می‌کردیم ولی حالا می‌توانیم با دریافت آموزش‌ها و فرمان‌برداری از عقل در تمام سطوح زندگی موفق باشیم. برای رسیدن به‌فرمان عقل باید جسمی سالم داشته باشیم؛ همان‌طور که می‌گویند عقل سالم در بدن سالم است. مثلاً مسافرانمان به خاطر تفکر ناسالم و نافرمانی از عقل به سمت مواد کشیده شدند و در مرحله‌ای قرار گرفتند که نفس اماره هر چه به آن‌ها دستور می‌داد، انجام می‌دادند ولی همین‌که به کنگره آمدند، با گرفتن آموزش‌ها به تفکر سالم رسیدند و با دوری از ضد ارزش‌ها و پیروی از فرمان عقل به این نتیجه رسیدند که در جهت صراط مستقیم و مثبت قدم بردارند. نیروهای منفی همیشه اطراف ما هستند و ما برای اینکه بتوانیم از این نیروها دوری‌کنیم باید به‌فرمان عقل نزدیک شویم. فرمان عقل این حکم را می‌دهد که اگر نمی‌دانی که این کار به سود یا ضرر توست، خودداری کنی. عقل سالم حکم می‌کند برای برگشت از ضد ارزش‌ها دزدی نکن، غیبت نکن، تهمت نزن، رشوه نگیر و... پس با پیروی از فرمان عقلمان می‌توانیم پارامترهای وادی پنجم را یک‌به‌یک در زندگی‌مان اجرا کنیم.

خدا را هزاران بار شکر می‌کنم که راهمان به کنگره باز شد تا بیاییم و آموزش‌ها را دریافت کنیم و آن‌ها را عملی کنیم که با عملی کردن آن‌ها به تفکر سالم برسیم و بتوانیم در همه امورات زندگی‌مان موفق باشیم و با پیروی از فرمان عقلمان می‌توانیم در صراط مستقیم قرار بگیریم و برای انجام هر کاری اول به عقلمان رجوع کنیم.

 

سلام دوستان اکرم هستم یک همسفر:

در این وادی باید حکم عقل را در قالب فرمانروای عادل کامل اجرا نماییم و همیشه یک جدال و کشش در درون ما وجود دارد، جدال بین عقل و نفس اماره یعنی زمانی که می‌خواهیم تصمیم بگیریم که این کار را انجام بدهیم یا نه! یک‌صدایی در درون ما می‌گوید که این کار را انجام بده و یک‌صدایی می‌گوید آن کار را انجام نده که صدایی که ما را به‌خوبی ها دعوت می‌کند صدای عقل و صدایی که ما را به انجام کارهای بد دعوت می‌کند صدای نفس اماره است. در آنجا اگر انسان مراحل رشد، تکامل و تزکیه و پالایش نفس را گذرانده باشد، به‌درستی می‌تواند فرمان عقل را دریافت کند و آن را از قوه به فعل و اجرا درآورد و نتیجه مطلوب را نظاره‌گر باشد ولی در این حین نیروهای بازدارنده و منفی به سراغ انسان می‌آیند. اگر زود مأیوس شوید، نفس اماره پیروز می‌شود ولی اگر هدفمند و قوی پیش برویم و در کارهایمان استقامت داشته باشیم مطمئناً موفق به اجرای فرمان عقل می‌شویم و می‌توانیم به مرحله شو شود برسیم. چون عقل از مافوق فرمان می‌گیرد و فر ایزدی دارد، پس نتیجه حتماً مطلوب خواهد شد. عقل فناناپذیر است و من را  به یاد این شعر می‌اندازد‌.

مدعی خواست که از بیخ کند ریشه‌ها 

غافل از اینکه خدا هست در اندیشه‌ها

 

سلام دوستان ندا هستم یک همسفر:

در وادی ششم می‌گوید حکم عقل را در قالب فرمانده کاملاً اجرا نماییم. در این وادی عقل کل را به‌سان خورشیدی دانسته که نورش به همه‌جا می‌تابد و ما انسان‌ها را مانند خانه‌هایی که نور را از روزنه‌هایی دریافت می‌کند، تشبیه کرده است. هر چه ما بیشتر به سمت ارزش‌ها برویم این روزنه بازتر می‌شود و نور بیشتری دریافت می‌کنیم و هر چه به سمت ضد ارزش‌ها برویم این روزنه تنگ‌تر و نور کمتری دریافت می‌کنیم. در وادی ششم و باکار کردن این وادی در لژیون نفس را به‌خوبی برای ما توضیح داده است که شاید تا قبل از آن تعریف درستی از نفس و مراحل آن نداشتیم. حتی بعضی‌اوقات فکر می‌کردیم نفس اماره فقط به ما دستور می‌دهد که کارهای بد و یا رفتار ناشایست در حق دیگران کنیم یا به ما دستور می‌دهد در حق خود بدی زیادی کنیم، اما ما الآن با خواندن وادی ششم به‌خوبی می‌دانیم که حتی اگر ناامید باشیم یا مدام فکر خود را به نحوی درگیر مسائل ناراحت‌کننده کنیم، همین کار ساده خود، اطاعت از نفس اماره است و دیگر با شناختن این‌ها و درست عمل کردن سعی کنیم زندگی بهتر داشته باشیم و اگر در مرحله‌ای قرار گرفتیم که تصفیه و پالایش خودمان را شروع کردیم؛ یعنی پیرو عقل خودمان شدیم و کم‌کم از مرحله نفس اماره خارج و وارد نفس لوامه شدیم و با بالا بردن آگاهی و قدرت تشخیص خود روزی به مرحله نفس مطمئنه برسیم، آنگاه به‌فرمان عقل نزدیک می‌شویم و کافی است برای نزدیک شدن به‌فرمان عقل از کارها و فرمان‌های ساده‌ای که عقل می‌دهد شروع کنیم.

 

سلام دوستان فاطمه هستم همسفر محمد؛

وادی ششم می‌گوید، حکم عقل را در قالب فرمانده کاملاً اجرا نماییم.
فرمان عقل یکی از مهم‌ترین پارامترهای صور پنهان ما است. اولین فرمان که به انسان می‌رسد فرمان عقل است که خیلی وقت‌ها نادیده گرفته می‌شود و بیشتر مواقع ضرر آن را هم می‌خوریم. این مسئله بسیار مهم است که ما خواسته‌های خود را بدانیم و برای خودمان هدف‌هایی را مشخص کنیم و اگر خواسته‌ای را می‌خواهیم  برای رسیدن به آن باید به‌فرمان عقل برسیم، در جهت آن خواسته حرکت و آن را به آخر برسانیم. اگر می‌خواهیم به‌فرمان عقل برسیم باید تزکیه و پالایش را از خودمان شروع کنیم، باید روی خود کار کرد و بهای آن را پرداخت تا به‌فرمان عقل رسید و نکته مهم این وادی این است که نفس اماره همیشه در مقابل عقل قرار می‌گیرد و با القاء افکار منفی سعی می‌کند انسان را منحرف سازد و باعث شود که به هدف خود نرسد، تنها راه برای اینکه دربند نفس اماره نباشیم این است که عقل هر چه فرمان داد انجام دهیم حتی اگر  این فرمان خیلی ساده باشد.

 

سلام دوستان زهرا هستم یک همسفر:

عقل یکی از مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین مسائلی است که آغاز و پایان مشخصی ندارد. به دلیل اینکه ما نمی‌دانیم از چه زمانی شروع‌شده و تا چه زمانی ادامه دارد و این‌گونه نیست که بگوییم از زمان تولد شروع‌شده باشد و به همین دلیل انسان‌ها در زمان تولد باهم فرق می‌کنند. چون قبل از تولد نیز وجود داشته است و ما برای تکامل خود باید به‌فرمان عقل برسیم.

عقل کل مانند خورشیدی است که به تمام هستی و نیستی می‌تابد و ما و همه موجودات و انسان‌ها مانند خانه‌هایی هستیم که از یک روزنه نور وارد آن می‌شود. ما هر چه به‌طرف ارزش‌ها پیش برویم آن روزنه بزرگ‌تر و نور بیشتری وارد خانه ما می‌شود و اگر به‌طرف ضد ارزش‌ها برویم آن روزنه تنگ‌تر می‌شود و نور کمتری وارد می‌شود. ما باید بدانیم همیشه اوضاع زندگی به نفع ما نیست اگر به صدای عقل خود گوش کنیم و ناامید نشویم و به‌طرف ضد ارزش‌ها پیش نرویم موفق خواهیم شد و به هدف خودخواهیم رسید و اگر بخواهیم ناامید شویم و به‌طرف ضد ارزش‌ها پیش رویم و همه‌چیز را پوچ و سیاه  ببینیم به صدای نفس اماره خود گوش کرده‌ایم و این نفس اماره است که نمی‌گذارد ما به صدای عقل خود گوش کنیم و همیشه در مقابل عقل ایستاده است. اگر ما در مورد تصمیم‌ها و خواسته‌های خود عقلانی و منطقی فکر کنیم همه‌چیز در صلح و آرامش خواهد بود ولی اگر در اثر فشارها و سختی‌های زندگی تصمیم‌های غیرمنطقی بگیریم اوضاع تغییر خواهد کرد، چون دیگر عقل دستور نمی‌دهد و کنار گذاشته می‌شود. اینجاست که باعث می‌شود انسان برای رسیدن به اهداف خود دست به هر کاری بزند و به دنبال غرایز حیوانی خود باشد و تا سر حد نابودی و سقوط کامل خودش پیش می‌رود و ما باید بدانیم گاهی اوضاع خوب است گاهی بد، ما باید از ضد ارزش‌ها دوری‌کنیم و راه ارزش‌ها را در پیش بگیریم تا به نفس مطمئنه برسیم و زمانی که به نفس مطمئنه برسیم درواقع به‌فرمان عقل نزدیک شده‌ایم.

 

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مشارکت مکتوب،

برچسب‌ها: کنگره 60 نیک آباد،

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
حسن رضوانی دوشنبه 21 بهمن 1398 22:15
سلام بر همسفران پر تلاش مشارکتها بسیار عالی و آموزنده بود لذت بردم خدا قوت
مسافرمجتبی بطحائی دوشنبه 21 بهمن 1398 16:39
باسلام وخداقوت خدمت اعضای لژیون چهارکه به این زیبائی دستورجلسه رابازنمودیدخداقوت خدمت کمک راهنمای محترم
مسافر بهرام لژیون دوم یکشنبه 20 بهمن 1398 17:11
باسلام وخداقوت خدمت اعضای لژیون چهارم مشارکتها بسیار عالی بود موفق باشید.
همسفر لیلا(لژیون سوم) یکشنبه 20 بهمن 1398 13:48
خداقوت خدمت اعضای لژیون چهارم، بسیار عالی بود
همسفر لیلا لژیون دوم یکشنبه 20 بهمن 1398 11:05
خدا قوت خدمت اعضای لژیون چهارم مشارکت ها عالی بود موفق باشید و تشکر از کمک راهنمای محترم خانم مریم عزیز
همسفرنجمه لژیون سوم یکشنبه 20 بهمن 1398 10:13
خدا قوت به همسفران لژیون چهارم مشارکت های شما بسیار دلنشین زیبا بود .
همسفر سعیده یکشنبه 20 بهمن 1398 08:36
خدا قوت خدمت دوستان بابت مشارکتهای زیبا.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو