WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - مقاله در باب دستور جلسه؛ وظایف راهنما و رهجو
مقاله در باب دستور جلسه؛ وظایف راهنما و رهجو
شنبه 26 بهمن 1398 ساعت 11:28 | نوشته ‌شده به دست مریم رضوانی rezvani | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله
در باب دستور جلسه هفتگی؛ وظایف راهنما و رهجو
به قلم زهرا همسفر حسین(لژیون چهارم)رهجو از راهنمای خود الگو می گیرد و راهنمایانی که پیوسته در کنگره خدمت می کنند، رهجویانی خدمتگزار پرورش می دهند.


كنگره 60 چیست؟ 

كنگره 60 یا جمعیت احیای انسانی، نهادی است مردمی که به‌منظور رهایی معتادانی كه همواره خواستار رهایی از اعتیاد بوده‌اند و راه‌حل منطقی برای درمان خودشان پیدا نکرده‌اند، تشكیل گردیده  و بر اساس اصل پذیرفته‌شده كمك یك فرد رهاشده از اعتیاد به فرد در حال مصرف مواد مخدر یا معتاد متشكل شده است. اساس كار آن برمبنای محبت، عقل و ایمان هست و یک نوع درمان گروهی است که به هیچ نهادی دیگر وابسته نبوده و ازنظر مالی به خود متكی هست.
در ساختار آموزشی کنگره 60 با دو واژه راهنما و رهجو برخورد می‌کنیم.
راهنما به چه کسی گفته می‌شود؟ 
در کنگره 60 به فردی راهنما گفته می‌شود که بعد از قطع مصرف مواد مخدر و رسیدن به رهایی و درمان اعتیاد با متد DST و به تعادل رسیدن شهر وجودی او شامل جسم، روان و جهان‌بینی، آموزش‌های کنگره 60 را گذرانیده و در امتحان داخلی کمک راهنمایی کنگره 60 که به‌منظور انتخاب راهنمایان جدید برگزار می‌شود شرکت و نمره قبولی را کسب نماید.
وظایف راهنما:
اولین وظیفه‌ای که یک راهنما دارد این است که عاشق رهایی رهجویش باشد و با پشتیبانی عشق، محبت و ایمانِ خود او را هدایت کند و مسیر درمان را برایش روشن سازد.
راهنما باید یک الگوی عملی برای رهجو باشد و به همه قوانین کنگره عمل نماید؛ با سر و وضع مرتب و تمیز و پوشش سفید و ساده و آراسته، سر لژیون حاضر شود، قبل از شروع جلسه در شعبه حضورداشته باشد. به سایر اعضا، دستیار و مرزبانان و... احترام گذاشته و ادب و نزاکت را حفظ نماید، راهنما باید به‌  روز باشد. به‌ روز بودن راهنما باعث خواهد شد لژیون پویایی داشته باشد، لذا می‌بایست راهنمایان سی‌دی‌های هفته را در کنار کتب و سایر منابع کنگره 60 در برنامه کاری خود قرار دهد و با مشارکت‌ها و خدمات خود در سایت مشوقی برای رهجویان در این مسیر باشند. راهنما موظف است که به شاگردان خود به چشم امانت نگاه کند و تصور نکند که مالک و صاحب‌ اختیار کامل رهجویان خود هست. به یاد داشته باشیم که رهجو برای درمان اعتیاد خود به کنگره 60 مراجعه کرده است نه به شخصی که در کنگره راهنماست. این کنگره 60 است که رهجو را تحویل می‌گیرد و پذیرش می‌کند و به راهنما اجازه می‌دهد که راهنمای او باشد. بنابراین راهنما رهجوی خود را مانند یک امانت پس از رهایی گویی به کنگره 60 پس می‌دهد تا وارد چرخه خدمت شود. نکته آخر اینکه: راهنما در خارج از کنگره هیچ‌گونه رابطه‌ای با رهجو ندارد  و خدمتی به رهجویان خود ارائه نمی‌کند.
رهجو به چه کسی گفته می‌شود؟ 
رهجو یعنی جوینده راهِ رهایی و درمان اعتیاد و در ادامه خواهان قرار گرفتن در صراط مستقیم و دوری از ضد ارزش‌ها. پس، اولین ویژگی رهجو (خواهان رهایی از اعتیاد) هست و به‌صورت داوطلبانه سعی می‌کند وظایف خود را انجام داده و در مسیر مستقیم قرار می‌گیرد. در ضمن تأکید می‌شود، رهجو فقط مسافر نیست، همسفر هم یک رهجو است و باید دانست هدف داشتن، اعتقاد کامل به روش درمانی کنگره 60، اعتماد به راهنما و سعی در عملی کردن آموزش‌ها می‌تواند موفقیت رهجو را تضمین کند.
وظایف رهجو:
رهجو باید اصول و قوانین کنگره 60 را رعایت کند: لباس پوشیدن و رفتارش درست باشد، به‌موقع در جلسه حاضر شود، هر چه دارد پشت در کنگره بگذارد، به‌غیراز کنگره جای دیگر برای درمان نرود، غیبت نکند، وارد مسائل حاشیه‌ای نشود، با راهنما صادق بوده و به او احترام بگذارد و به‌عنوان مربی و معلم حرمت او را حفظ کند. برای نگهبان نظم، مهماندار، مرزبان و سایر گردانندگان احترام و ارزش قائل باشد، اتومبیلش را جایی پارک نکند که برای کنگره مشکل‌ساز شود و خلاصه اینکه نسبت به تمام این امور و مسائل با حواس‌جمع برخورد می‌کند.
رهجو باید با تمام وجود سعی در آموزش گرفتن داشته باشد: پیگیر برنامه تیپرینگ خود باشد، در همه جلسات حاضر شود، خوب گوش دهد، کتب و منابع کنگره را مطالعه کند، سی‌دی‌ها را گوش‌داده و بنویسد و در مشارکت‌ها شرکت نموده و سؤالات خود را از راهنما بپرسد، رهجو باید سعی کند آموزش‌های فراگرفته را عملی نموده و خدمت بگیرد.
خدمت کردن و فعال بودن در کنگره 60 قسمتی از پروسه درمان هست و اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته را به رهجو برمی‌گرداند و مانع از تکراری شدن و یکنواخت شدن جلسات برای او می‌گردد.
    رهجو باید به‌صورت تشکر کلامی، پاکت و هدیه دادن به کسانی که خالصانه به او خدمت کرده‌اند قدردانی و سپاسگزاری کند. هرچند کنگره 60 رایگان است و وجهی بابت درمان و رهایی از کسی دریافت نمی‌کند، اما رهجوی واقعی درصورتی‌که توان مالی داشته باشد در جای خودش و در مواردی که امکان کمک مالی وجود دارد، مانند حساب ذخیره زمین و ساختمان و یا در گردش سبد پول در جلسات در حد توانش حمایت می‌کند. رهجو هیچ‌گونه تعهد مالی در مقابل راهنما ندارد اما در مراسمی مثل روز تولد راهنما و یا روز راهنما مجاز است برای راهنمای خودش به‌پاس خدمات و راهنمایی کادو یا هدیه‌ای تهیه کند و این امر در تمام دنیا و بر اساس خرد جهانی یک حرکت بسیار زیبا و انسانی است. رهجو باید بخشش را فرابگیرد و بکارد برای دیگران همان‌گونه که دیگران کاشتند برای برداشت او 
رهجو، قطعاً به رهایی می‌رسد. او ضمن اینکه برای همیشه رهجو است، زمانی می‌رسد که خود تبدیل به کمک راهنما و در ادامه راهنما می‌شود و چندین برابر آنچه دریافت نموده باز پس می‌دهد و شاید این مهم‌ترین و بزرگ‌ترین وظیفه باشد و این چیزی نیست مگر تلاش در جهت رهایی دیگران و تربیت استاد و راهنمای درمان اعتیاد برای دیگرانی که هنوز نیامده‌اند و درراه هستند.

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مقالات،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرمجتبی بطحائی دوشنبه 28 بهمن 1398 16:47
سلام وخداقوت خدمت همسفرمحترم که به این زیبائی دستورجلسه رابازنمودید
حسن رضوانی یکشنبه 27 بهمن 1398 21:31
سلام مطالب شما بسیار آموزند بود آفرین بر سعی و تلاش شما بله راهنما راه را به رهجو نشان می دهد از لحاظ وضعیت ظاهری و رعایت قوانین کنگره ۶۰ همه چیز راهنما زیر ذربین رهجو هست پوشش نوع کلام و محبت درونی راهنما و وظیفه رهجو این است که راهی را که راهنما به او نشان می دهد طی کند تا موفق بشود اگر هر فردی وظیفه خودش را بخوبی اجرا کند دنیا بهشت برین خواهد شد
همسفر سعیده یکشنبه 27 بهمن 1398 14:52
خدا قوت خدمت خانم زهرا،بسیار عالی بود.
مسافرمهدی احمدی یکشنبه 27 بهمن 1398 08:52
باسلام مطالبی راکه عنوان نموده بودید بسیارخوب وعالی بود
به درستی که باید هریک وظایفی که داریم رابدانیم که بهترین عملکرد راداشته باشیم
زهره همسفر حمید یکشنبه 27 بهمن 1398 07:42
بسیار عالی بود خداقوت خانم زهرای عزیز و شروع خدمت در سایت را به شما تبریک می گویم.
همسفر فاطمه یکشنبه 27 بهمن 1398 07:34
بسیار عالی بود
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات