WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - دستور جلسه دانایی دانایی موثر سواد
دستور جلسه دانایی دانایی موثر سواد
دوشنبه 16 فروردین 1395 ساعت 20:00 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی نیک آباد | ( نظرات )


 یکشنبه ، جلسه پنجم  از دورهفتم  کارگاهای آموزشی خصوصی ویژه مسافران نمایندگی نیک آباد ، با استادی مسافر محمود، نگهبانی مسافرداود و دبیری مسافر حمید ، با دستور جلسه ( دانایی ، دانایی موثر ، سواد ) در تاریخ 15/1/95 رأس ساعت 17 آغاز به کار نمود .

نقش حس در توقف فرایند دانایی :

اگر یادمان باشد هدف اصلی نیروهای باز دارنده توقف فرایند دانایی بود. اما هنوز درمورد اینكه چطور این كار صورت می‌گیرد، هیچ صحبتی ننموده ایم. خوب است مثلث دانایی را به خاطر بیاوریم:  تفكر ـ تجربه ـ آموزش سه ضلع آن بودند. نیروهای منفی یا بازدارنده كه حسهای منفی وبازدارنده هستند، با كمك حسی كه همجنس خودشان است ، فرایند تخریب را كه شامل انهدام و انحراف است را به انجام می رسانند. قبل از اینكه جلوتر برویم  بهتر است به این نكته اشاره كنیم كه نیروهای باز دارنده بیشتر و اصولا دانائی موثر را هدف قرار می‌دهند، چون برای آنها مهم تر، عدم توانایی در انجام عمل سالم است. قدرت تشخیص در مرحله دوم اهمیت قرار دارد كه به دانایی مربوط می‌باشددر این مورد اگر ما روی یك ضلع مثلث كار كنیم ویا حتی دو ضلع و یك ضلع را رها نمائیم چندان توفیقی در قدرت به اجرا در آوردن پیدا نمی نمائیم ، به خصوص اگر آن اضلاع قبلا به اندازه كافی رشد كرده باشند به عنوان مثال اگردرمثلث دانایی شخصی ، ضلع تجربه از سایر اضلاع بزرگتر باشد و این شخص مدام دست به تجربه بزند وبه  تجربیاتش بیفزاید روز به روز مثلثش نا متقارن‌تر می شود و دانائی موثر او رشد قابل توجهی نمی كند .                                       


با توجه به شكل : 
مثلث شماره 1 مربوط به وضعیتی است كه در آن سه ضلع به صورت نامتقارن رشد نموده‌اند و مثلث شماره 2 مربوط به وضعیتی است كه شخص به جای اینكه تفكر را تقویت نماید، مدام به تجربیات خود افزوده است و این امر باعث شده كه مثلث داناییش نامتقارن‌تر شود. اگر مثلث دانایی موثر را درون این دو مثلث رسم نماییم ، متوجه می‌شویم پس از افزایش تجربیات شخص وگذشت زمان قابل توجه، مثلث دانایی موثر رشد نا مطلوبی داشته است كه حتی می‌  تواند این رشد در حد صفر، شاید هم منفی باشد .نكته مهم این است كه، اگر چه نیروی بازدارنده بر روی هر سه ضلع كار می كند ولی اگر مانع از رشد یك ضلع هم شود كار برای ما دشوار می شود . هنر ما این است كه به گونه ای عمل كنیم كه دانایی ما به دانایی موثر نزدیك شودبه نظر شما این سه حس كدامها هستند؟
 
بهتر است از تفكر آغاز نمائیم.


تفكر: 

 چه چیز مانع تفكر كردن می‌شود؟ در نوشتارهای گنگره 60 در كتاب عبور از منطقه 60د رجه زیر صفر جمله ای داریم تحت این مضمون: ترس تفكر را می‌خورد وتفكر خورده شده مانند غذای فاسد غیر قابل مصرف است.
واقعاً هم همینطور است زمانیكه می ترسیم دیگر نمی توانیم ارتباط بین داده‌ها را برقرار نمائیم و از مجهولات به معلومات برسیم همه چیز را با هم قاطی می كنیم مثلا لحظه ای كه یك شیر می‌خواهد به شكارچی حمله كند وشكارچی چند لحظ فرصت دارد تا تفنگش را فشنگ گذاری نماید، در اینجا ترس باعث می شود تا نتواند این كار ساده را به انجام برساند فشنگها را چپكی می‌گذارد، یا از دستش می افتند. خلاصه اینكه معلومات را هم نمی تواند به هم ربط دهد چه رسد به مجهولات !!     

و یا وقتی قاتلی به دنبال ماست وما می خواهیم وارد منزل شویم واز دستش خلاص شویم ، باز كردن در با كلید در آن زمان كاری دشوار محسوب می شود ، پیدا كردن كلید مورد نظر، جا گذاری كلید در قفل ، ممكن است حتی كلید را در قفل بشكنیم .( البته بهتراست در این هنگام نسبت به قاتل دید مثبتی داشته باشیم!) پس می توان گفت ترس یكی از ابزارهای ذرات ناخالصی ونیروهای بازدارند ه ما می باشد كه اجازه نمی دهد ضلع تفكر رشد نماید .

تجربه‌‌ :

خوب به نظر شما چه چیز یا چه حسی می‌تواند مانع از تجربه كردن شود . اصلا چه حالتی ما را از تجربه محروم می‌كند. مطمئـناً وضعیتی كه ما را از جمع ، مشاهده كردن وناظر بودن دور می‌كند وما را در گوشه ای یا كنجی متوقف نموده و اسیر می‌نماید. حس نا امیدی این كار را به نحو احسن انجام می‌دهد و فرآیند تجربه را متوقف می‌كند. نا امیدی ما را زمین‌گیر می‌كند و مانند كالبدی بی جان در گوشه ای رها می‌كند. حركت ما را بدون اینكه در زندان باشیم در حصاری نامرئی محدود می‌كند. نا امیدی یك انفرادی نامریی است.
آیا جملات زیر در حالت ناامیدی برایتان آشنا نیست ؟
دیگرفایده ندارد، كار من تمام شده است ، دیگر وقت مردن من است ، باید تا آخر عمر اینگونه باشم، با بدبختی بمیرم ، كاش مرده بودم، مادر چرا مرابدنیا آوردی.
نا امیدی اثر غم و اندوه خارج از تحمل است و اصلا ناامیدی بدون غم و اندوه پدید نمی‌آید.
هنگامیكه تلاش ما برای رسیدن به خواسته هایمان بدون تاثیر می‌شوند و زمانی‌كه بارها از راههای گوناگون به جهت حل به مسائل حمله نموده‌ایم ولی آنها همچنان بدون تغییر به جای مانده‌اند ، این حس می‌تواند حالمان را حسابی جا آورد . در مسئله بیماری اعتیاد پس از ترك‌های مختلف و طاقت فرسا ، وقتی حسابی زور خود را زده‌ایم دیگر باورمان می‌شود كه این مسئله را باید همیشه به دوش بكشیم. نا امیدی تجلی بار غمی است كه نمی توانیم آن را زمین بگذاریم
           
آموزش:
حالا دیگر نوبت آموزش است : برای آموزش هم ، حسی است كه مانع از رشد آن می‌شود وآن جیزی نیست جز منیّت .
هر تنابنده‌ای كه به این مرض مبتلا شود اصلاً نمی‌تواند از آموزش چیزی برداشت نماید .منیّت به صورت زمینه‌ای و كلی می‌تواند عمل نماید، یعنی اگر ما در مورد دانش و هنر به خصوصی منیّت داشته باشیم ودر آن مورد خود مركز بین شده باشیم مثلاً درس فیزیك، دیگر یادگیری وآموزش پذیری ما در آن مورد خاص وارد مرحله ركود می‌شود. هرگاه فكر كنیم بهتر از همه فیزیك را می‌فهمیم آن وقت خود را به عنوان آموزگار خویش برمی‌گزینیم و دیگر كسی نمی‌تواند به ما آموزش دهد .
هر قدر در این حس پیش برویم حلقه تنگ‌تر می‌شود وما می توانیم تنها چند نفر رادر حد واندازه‌ای ببینیم كه قادرند به ما آموزش دهند ، آنوقت نسبت به سایرین مانند یك موجود بسته عمل می نماییم  وآموزش پذیری مان نسبت به آنها صفر می شود. با استادانی برخورد داشته‌ام كه دانشجویان خود رادر اندازه‌‌ای نمی دیدند كه بتوانند از آنها بیاموزند. وقتی دانشجوئی ایرادشان را خاطر نشان می‌كرد پس از چند بار توضیح، باز هم متوجه نمی شدند زیرا باور نداشتند كه بتوانند از دانشجویانشان مطلبی بیاموزند . 
درنهایت ما به جایی می‌رسیم كه فقط خود را قبول می‌كنیم . این بیماری در بین قشری كه با علم وهنر سروكار دارند شیوع بیشتری دارد .

ویرایش : مسافر امیر حسین
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic