WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - دستور جلسه دانایی،دانایی موثر،سواد
دستور جلسه دانایی،دانایی موثر،سواد
شنبه 9 فروردین 1399 ساعت 13:30 | نوشته ‌شده به دست سعیده کریمی فرد | ( نظرات )

به نام قدرت مطلق الله

 در باب دستور جلسه دانایی-دانایی موثر-سواد 

به قلم همسفر سعیده اگر بوی گل یا چمنی حقیقی باشد نیاز به بیان نیست،زیرا از فاصله ی دورتر هم می شود آن را دریابید.


ابتدا سال نو را به خانواده ی بزرگ کنگره 60 تبریک و شادباش عرض می کنم و وامیدوارم از دستور جلسات کنگره به بهترین شکل آموزشهای لازم را گرفته باشیم و آنها را در زندگی کاربردی کنیم.

دستور جلسه می گوید دانایی،دانایی موثر،سواد

وقتی سه پارامتر نام برده یعنی هر کدام معنای جداگانه ای دارند و ما باید معنا و مفهوم هر پارامتر را بدانیم و به رابطه ی بین آنها پی ببریم.دانایی یعنی حکمت،علم،دانش.دانایی موثر یعنی آنچه از دانایی ما،علم،دانش و ...اثر گذار باشد هم برای خودمان و هم برای دیگران.سواد هم یعنی یادگیری خواندن و نوشتن و در اصل ایجاد تغییر در فرد است.

در جزوه ی جهان بینی آقای امین در مورد دانایی خیلی واضح صحبت کرده اند و مثلث دانایی را برای ما بیان کردند که شامل سه ضلع تفکر،تجربه و آموزش است و تعریفی هم از دانایی دارند که:دانایی یعنی قدرت تشخیص ماهیت خواسته ها در هر لباس و هر شکلی.این قدرت تشخیص ماهیت یا همان دانایی توسط آموزش،تفکر و تجربه پدید می آید،وقتی که آموزش می بینیم باید تفکر لازم داشته باشیم تا قادر به پردازش و تجزیه و تحلیل و درک دانش و آموخته های خود باشیم و بعد تجربه کنیم و از از ترکیب دانش همراه با تفکر و تجربه به طور مساوی و رشد آنها به دانایی موثر می رسیم،یعنی اینکه آنچه آموخته ایم به عمل برسانیم و همان رسیدن به نفس مطمئنه می شود.همان طور که در جزوات جهان بینی هم نوشته شده جهان بینی کاربردی و ما باید روی مسئله ی دانایی و تغییر حس کار کنیم تا از تاریکی ها خارج شویم.برای رسیدن به این مرحله،دانایی ابزار قوی برای انجام کار است و ما کامپیوتر نیستیم که همه چیز را ضبط و ثبت کنیم و باید تلاش کنیم که هر چه بیشتر انسان باشیم و این نهایت دانایی است.

در کتاب 60 درجه می گوید:دانایی سواد نیست،تمدن نیست،مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست،بایستی انسانی اندیشید.پس این طور نباید تصور کنیم که هر کس سواد بیشتر و مدارک تحصیلی بالاتری دارد یا تیپ بهتری دارد و یا ماشین مدل بالاتری دارد دانایی بیشتری دارد،یا هر کس زیباتر صحبت کند دانایی او بالاتر است و ارتباطی به سن و سال هم ندارد که بگوییم هر چه سن بالاتر باشد دانایی بیشتر است،نشانه ی دانایی د رنهایت به تفکرات و اعمال ما منتهی می شود.

در کتاب 60 درجه از سردار می گوید:اگربوی گل و یا چمنی حقیقی باشد نیاز به بیان نیست،زیرا از فاصله ی دورتر هم می شود با حس آن را دریابید.پس هر کسی با اعمال خود دانایی خودش را بیان می کند و اگر با زبان بیان نمایند که من دانا هستم،دلیل بر نادانی آنها است،بزرگ ترین دشمن دانایی،نادانی تنها نیست،بلکه توهم دانایی است.

 در کنگره ما آموزش های لازم را می بینیم و هدف درمان و رسیدن به تعادل است و به تعادل رسیدن نتیجه ی دانایی است و اگر به دانایی لازم نرسیم نه به درمان و نه به تعادل نمی رسیم. در اصل باید یک پنجم به دانایی خود بیفزاییم تا یک پنجم از مواد کم شود. در شرایط فعلی که حضور در شعبه برای ما امکان پذیر نیست،اگر میزان دانایی ما بالا نباشد یعنی همان مثلث تفکر،تجربه و آموزش را در نظر نگیریم شاید با مشکل برخورد کنیم و حس های منفی و تفکرات غلط باعث توقف فرایند دانایی ما می شوند،شاید با خود بگوییم که این شانس من است که کنگره تعطیل شده،شاید اصلا من نباید درمان شوم و...

در این صورت اگر درست آموزش دیده باشیم از تجارب سختی های آقای مهندس که در هر شرایطی کنگره را رها نکرده اند و از هر مشکلی درسی گرفته اند و راهی را پیدا کردند و با تفکرات سالم خود می توانیم به بهتریم شکل از آموزش ها و کارگاههای مجازی کنگره استفاده کنیم و به مسیر خود ادامه دهیم و در هر لحظه و هر حال شکر آن را به جا بیاوریم.

پس علم را به ما می دهند ولی دانایی تشخیص آن علم است،علم کنگره که سندی بدون نقص است در اختیار ماست، آموزش ها در اختیار ماست و این که چه راهی را انتخاب کنیم و پیش بگیریم به میزان دانایی ما بستگی دارد و باید بدانیم علمی که تجربه نشده باشد نمی تواند کارگشا باشد و این که آموزش را چه کسی یا چه چیزی و چگونه می دهد و درستی یا نادرستی آن مهم است که از این نظر آقای مهندس از درمان اعتیاد گرفته،درمان سیگار،درمان یبوست،چاقی و... همه را اول روی خودشان امتحان کردند و به نتیجه رسیدند و بعد در اختیار اعضای کنگره می گذارند ،پس باید سطح دانایی خود را بالا ببریم تا آگاه باشیم و درک بهتری داشته باشیم.

این سطح دانایی ربطی به سواد ندارد و باید هر سه ضلع مثلث دانایی با هم رشد کنند و با کاربردی کردن آنها به نتیجه می رسیم.همان طور که سواد هم خود پارامتری است که باید روی آن تفکر درست داشته باشیم و سواد فقط به خواندن و نوشتن نیست،بلکه انواع سواد داریم و این که در هر زمینه بتوانیم از سواد منحصر به خودش استفاده کنیم.مثلا سواد عاطفی که توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و دوستان را داشته باشیم.سواد سلامتی که اطلاعاتی مهم درباره ی تغذیه ی سالم و کنترل بیماری ها داشته باشیم.سواد مالی که توانایی مدیریت مالی خانواده و داشتن روش های پس انداز و توازن دخل و خرج می باشد.در این زمینه ها وادی پنجم و درک آن کمک زیادی به ما می کند. پس سواد هم فقط سواد علمی و دانشگاهی نیست بلکه چگونه زندگی کردن و چگونه برخورد کردن با مشکلات و راه کارهای حل انها مهم است.

انشااله بتوانیم به دانایی لازم برسیم و با عمل کردن آنچه می آموزیم بتوانیم مثلث دانایی موثر را به طور منظم و مساوی در زندگی مد نظر داشته باشیم.

 علم با عمل معنا می شود.

با احترام همسفر سعیده


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرمجتبی بطحائی پنجشنبه 14 فروردین 1399 23:15
عرض خداقوت خدمت همسفرمحترم بسیارآموزش گرفتم وانرژی بسیارزیبابیان کرده
حسن رضوانی یکشنبه 10 فروردین 1399 00:08
سلام مطالب همسفر گرامی خانم سعیده بسیار عالی بود لذت بردم خدا قوت بله دانایی یعنی تشخیص ماهیت خواسته ها در هر شکل ولباسی ولی سواد یعنی دانستن ولی تجربه نشده است مرسی مطالب آموزنده بود
زهراهمسفرمجتبی شنبه 9 فروردین 1399 21:56
سلام وخداقوت خدمت خانم سعیده مطالب بسیار جذاب وآموزنده بود.
همسفر ملیحه شنبه 9 فروردین 1399 21:52
درود
خدا قوت خدمت همسفر سعیده
موفق باشی.
مسافر بهرام لژیون دوم شنبه 9 فروردین 1399 21:24
سلام وخدا قوت همسفر بسیار عالی بود موفق وپیروز باشید.
شنبه 9 فروردین 1399 21:22
سلام وخداقوت همسفر بسیار عالی بود موفق و پیروز باشید.
فاطمه همسفرحمزه شنبه 9 فروردین 1399 21:14
سلام وخداقوت خدمت خانم سعیده عزیزبسیاربه خوبی دستورجلسه رابیان کردید.ازصحبتهای شما آموزش گرفتم درپناه حق موفق باشید
همسفر لیلا لژیون دوم شنبه 9 فروردین 1399 14:56
خدا قوت خانم سعیده عزیز
تشکر بابت مطالب خوبتان، موفق باشید.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات