WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - کارگاههای اموزشی عمومی نمایندگی نیک اباد
کارگاههای اموزشی عمومی نمایندگی نیک اباد
جمعه 3 اردیبهشت 1395 ساعت 00:26 | نوشته ‌شده به دست سحر یاوری | ( نظرات )


جلسه هشتم از دور چهاردهم کارگاه های آموزشی عمومی ، ویژه مسافران و همسفران کنگره 60 شعبه نیک آباد ، روز پنجشنبه در تاریخ 2/2/95 با نگهبانی مسافر علی ، استادی مسافر مرتضی و دبیری مسافر داوود با دستور جلسه "آداب معاشرت و بی ادبی ،تعادل و بی تعادلی "رأس ساعت 17  آغاز به کار نمود .

 
استاد محترم چنین فرمودند : اگر دقت کرده باشید ، دستور جلسه هفته قبل ، جهانبینی 1 و 2 بود ، به نظر من دستور جلسات به صورت زنجیر وار به هم متصلند ، یعنی وقتی که هفته قبل ، از جهانبینی صحبت می کنیم ، دقیقیا زنجیر دوم و حلقه دومش دستور جلسه بعدی می شود . ما ، در جهانبینی یاد گرفتیم  که دنبال فراگیری قوانین هستیم ؛ قوانین زندگی . یعنی در هر بازی در زندگی و هر جایی یک سری قوانین حاکم است  که ما باید آنها را یاد بگیریم و ملزم هستیم که آن قوانین را رعایت کنیم .خوب ، حالا اگر آن قوانین را رعایت نکنیم چه می شود ؟ اول به خودمان ضربه می زنیم ؛ یعنی وقتی وارد بازی می شویم که قوانینش را بلد نیستیم ، آن بازی لذت بخش نیست  و به ما انرژی نمیدهد و مدام خسته می شویم و بعد هم به اطرافیان و سایرین ضربه می زنیم .

      

در قوانین زندگی هم همینطور است ؛ ما در دوران مصرف قوانین بازی را بلد نبودیم یا اگر بلد بودیم ؛ آن را اجرا نمی کردیم و مدام برای خود و دیگران مشکل ایجاد می کردیم و پر توقع بودیم و تمام مشکلات را از دید اطرافیان می دیدیم ، چون قوانین را بلد نبودیم رعایت کنیم ، خودمان به خود ضربه می زدیم و مشکل اصلی هم خودمان بودیم ولی اطراف را نگاه می کردیم تا ببینیم ضربه را چه کسی به ما زده . حالا این در مورد دستور جلسه قبل بود ولی چه ارتباطی دارد با دستور جلسه امروز ؟ چه موقع ما می توانیم تعادل داشته باشیم ؟ موقعی که این قوانین را یاد گرفته باشیم حالا چه در بیرون و چه در داخل کنگره ، وقتی ما قوانین را یاد میگیریم ، قوانین راهنمایی رانندگی ، قوانین نشستن ، صحبت کردن و ... را یاد میگیریم ، اینها ریشه در جهانبینی دارد و وقتی وارد کنگره شدیم و جهانبینی کار کردیم و همانطور که تجربه نشان می دهد کسانی که وارد کنگره می شوند و متون کنگره را کار می کنند و وارد سفر دوم میشوند و حتی در اواسط سفر اول ، اینها انسانهای با ادبی می شوند نسبت به قبلشان  و اینها ریشه در جهانبینی دارد .


در مورد آداب معاشرت که البته نیاز نیست فاصله دور را نگاه کنیم و طرز راه رفتن یا نشستن و .. جز آداب معاشرت حساب می شود . وقتی جایی می خواهیم وارد شویم ، همانطور که آقای مهندس هم فرمودند باید در بزنیم حتی اگر اتاق فرزندمان باشد یا اتاق  پدر و مادرمان باشد ،  نباید بدون اجازه وارد شویم و این نشانه ادب ماست و یا وقتی به کسی شماره تلفن می دهیم ، یعنی اجازه می دهیم که او به ما زنگ بزند ، پس موظفیم که جوابش را بدهیم و یا اگر نتوانستیم جواب دهیم در اولین فرصت با او تماس بگیریم و یا قول و قراری که می گذاریم و ما اینها را در کنگره یاد می گیریم . حتی وقتی که با یک خانم جایی میرویم حق تقدم با خانم هاست و اینها نکات ریزی است که ما باید رعایت کنیم . ادب ما کجا نشان داده می شود ؟ ما وقتی بیرون از کنگره میرویم ، باید تغییر کرده باشیم که وقتی کسی ما را می بیند بگوید که این نسبت به قبل تغییر کرده و این تغییرات هم از جهانبینی و متون کنگره شروع میشود . وقتی که مهمان داریم اول باید خودمان غذا خوردن راشروع کنیم و آخر از همه دست از غذا خوردن بکشیم تا مهمان احساس راحتی کند و تمام اینها نشانه ادب ماست .


 در مورد احترام گذاشتن به بزرگترها ، خوب اینجا بزرگتر ما در کنگره چه کسانی هستند ؟ ایجنت هست ، راهنما هست ، مرزبان هست و اینها احترامشان واجب است . آقای مهندس فرمودند : نظم و انضباط الویت دارد بر حق و زمانی که جایی هم حق به جانب ماست ، ادب الویت دارد یعنی باید ادب را رعایت کنیم ، حالا در نظر بگیرید که حق هم به جانب ماست ، وقتی که بی ادب و بی نزاکت باشیم ، آن بی ادبی باعث می شود که حقمان را نتوانیم بگیریم و اینها را باید از نکات ریز شروع کنیم یواش یواش تا به تعادل برسیم . باید آموزش ببینیم تا به تعادل برسیم وهمان طور که در وادی نهم میگوید نقطه تحمل را کم کم بالا ببریم و از الگوها در کنگره یاد بگیریم . ببینید کسی که با ادب است در جامعه چگونه است و چه احترامی به او می گذارند تا شخصی که بی ادب است و صحبت کردن بلد نیست وبلند حرف می زند یا داد می زند . پس باید آنها را الگوی خود قرار دهیم ، همینطور در کنگره . 

نگارش : همسفر سحر 

وبلاگ نمایندگی نیک ابادمی توانید دیدگاه خود را بنویسید
مسافرمرتضی شنبه 4 اردیبهشت 1395 09:05
تشکروقدردانی ازکمک راهنمای محترم خانم سحربابت انعکاس مطالب.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات