WeblogSkin

وبلاگ نمایندگی نیک آباد - وادی نهم
وادی نهم
سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 ساعت 19:51 | نوشته ‌شده به دست نمایندگی نیک آباد | ( نظرات )

بسم الله الرحمن الرحیم
 

وادی نهم: وقتی نیرویی که از کم شروع شود و به درجه بالا و بالاتری برسد نقطه تحمل پیدا می‌کند.

مقاله علمی صورت‌مسئله اعتیاد (دژاکام – حسین 1328) که در سال 1377 در اولین کنگره سراسری پزشکی راهکارهای اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ارائه گردید و یکی از مهم‌ترین رفرنس‌های علمی کنگره 60 در تشریح مسئله بیماری اعتیاد می‌باشد، آسیب‌های وارده به شهر وجودی انسان در فرایند اعتیاد را در قالب سه بخش جسم، روان و جهان‌بینی موردبررسی قرار می‌دهد.

 شاخص‌های مهم آسیب‌های ذکرشده در این بخش‌ها عبارت‌اند از تخریب و انهدام سیستم تولیدکننده مخدرهای طبیعی و جایگزینی مخدرهای بیرونی  به‌جای مخدرهای درونی در قسمت جسم و به دلیل از تعادل خارج شدن جسم و جهان‌بینی از وضعیت تعادل، بروز حالات غیرطبیعی و آنرمال مانند افسردگی، گوشه‌گیری و غیره در بخش روان و در قسمت جهان‌بینی جایگزینی افکار و دیدگاه‌های افیونی و معتاد گونه به‌جای تفکر و دیدگاه‌های سالم می‌باشد.
 

در این دستور جلسه قصد داریم این مقوله را ازنقطه‌نظر نقطه تحمل یا وادی نهم موردبررسی قرار دهیم و یا به سخن بهتر، وادی نهم می‌خواهد مسئله اعتیاد و آسیب‌های وارده و چگونگی اصلاح و بازسازی آن‌ها را از زاویه نقطه تحمل مورد کاوش و بررسی قرار دهد.

وقتی از نقطه تحمل صحبت می‌کنیم همان‌گونه که خود واژه تحمل به زیبایی تمام به ما می‌گوید، یعنی تحمل، یعنی توان پذیرش و حمل؛ از سوی دیگر در کنار کلمه تحمل از کلمه نقطه استفاده‌شده است؛ یعنی کوچک‌ترین تغییری می‌تواند نقطه مذکور را جا به جا کند و به‌تبع آن‌همه چیز دچار دگرگونی شود.

به‌طورکلی می‌توان گفت که همه موجودات و اجسام در مقابل نیروهای پیرامون، نقاط تحمل متفاوتی دارند. به‌عنوان‌مثال هوایی که ما تنفس می‌کنیم با توجه به ارتفاع، دارای فشارهای متفاوتی است و موجودات خود را با این نیرو و فشار هماهنگ می‌کنند، بعضی‌ها در سطح زمین و فشار بالا متعادل هستند و در ارتفاعات زیاد با توجه به کاهش فشار از تعادل خارج می‌شوند مثل خود انسان که در ارتفاعات زیاد دچار مشکل تنفسی می‌شود. اگر به زیرآب برویم با توجه به عمق آب، فشار آب مرتباً ً افزایش می‌یابد. اگر ما در آب غواصی کنیم شاید تا عمق 50 متری را بتوانیم تحمل‌کنیم  اما اگر  پایین‌تر برویم  از تعادل خارج می‌شویم.

به‌عنوان‌مثال در عمق 4000 متری  فشار وارده توسط آب به هر سانتیمتر مکعب بیش از 5/3 تن می‌باشد؛ یعنی اگر انسان بدون محافظ، آنجا باشد در کسری از ثانیه متلاشی می‌شود. گفته می‌شود عمیق‌ترین نقاط اقیانوس‌ها بیش از 11 هزار متر عمق دارد و در آن عمق که فشار آب بر هر سانتیمتر مکعب بیش از 10 تن می‌باشد، ماهی‌ها و آبزیان گوناگونی زندگی می‌کنند. در مقابل سرما و گرما نیز به همین شکل نقطه تحمل می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از موجودات در سرمای کشنده قطب به‌راحتی زندگی می‌کنند و بعضی دیگر در گرمای طاقت‌فرسای استوا و مناطق حاره  زندگی می‌کنند. حتی سنگ که از جامدات است  در مقابل‌تغییرات شدید دما نمی‌تواند تحمل کند و از تعادل خارج می‌شود و دچار شکستگی و فرسایش می‌شود، در دمای پایین و سرمای زیاد می‌شکند و یا همان سنگ در دمای بالای آتش‌فشان‌ها ذوب می‌شود.

همه این تغییر وضعیت‌ها، نشان از نقطه تحمل در مقابل نیروهای وارده دارد. ما اگر بخواهیم بدویم شاید بتوانیم مسافت 400 متر را بدویم و بعد به نفس‌نفس بیفتیم و نتوانیم ادامه دهیم اما شخصی دیگر می‌تواند 50 کیلومتر را بدود، به‌راستی چرا؟

چون نقطه تحمل  در مورد موجودات زنده و خصوصاً انسان قابل‌تغییر است. ما اگر بخواهیم می‌توانیم نقطه تحمل خود را در مقابل این نیروها افزایش دهیم، اگر امروز نمی‌توانیم بیش از مثلاً 100 متر بدویم، می‌توانیم کاری کنیم که توان کیلومترها دویدن را داشته باشیم. یا اگر امروز می‌توانیم 400 متر را بدویم می‌توانیم کاری کنیم که 50 متر هم نتوانیم بدویم.

و اما اعتیاد و مواد مخدر؛

مصرف مواد مخدر نیز ارتباط تنگاتنگی با نقطه تحمل ما دارد. اگر یک شخص سالم یک گرم تریاک را به‌صورت خوراکی مصرف کند به‌احتمال‌زیاد خواهد مرد؛ یعنی بدن او تحمل اثرات یک گرم تریاک را ندارد. همین شخص اگر زنده بماند می‌تواند کاری کند که چندین گرم تریاک مصرف کند و هیچ اتفاقی برایش نیافتد  به‌نحوی‌که اگرچندین گرم تریاک نخورد از تعادل خارج شود. اگر یک انسان سالم 10 عدد قرص ترامادول مصرف کند، قطعاً کارش به بیمارستان خواهد کشید اما اگر بخواهد می‌تواند به‌جایی برسد که روزی ده‌ها عدد انواع قرص مصرف کند و اتفاقی برایش نیافتد.

تا اینجا افزایش نقطه تحمل در مصرف مواد مخدر برایمان روشن‌شده است؛ یعنی می‌دانیم که اگر بخواهیم می‌توانیم نقطه تحمل خود را در مصرف مواد مخدر به‌راحتی افزایش دهیم. همان‌گونه که اکثر ما این مسیر را در فرایند اعتیاد و مصرف مواد مخدر پیموده‌ایم.

حالا یک سؤال مهم مطرح می‌شود که این سؤال برای مصرف‌کنندگان مواد مخدر که علم شناخت اعتیاد را ندارند بی‌پاسخ‌مانده است؛ و آن این است که آیا شخصی که نقطه تحملش در مقابل مصرف مواد مخدر بالا رفته است می‌تواند فرایند طی شده را معکوس نماید و یا به‌عبارت‌دیگر نقطه تحمل را در مصرف نکردن مواد مخدر افزایش دهد؟
یک مصرف‌کننده مواد مخدر در مقابل مصرف نکردن مواد مخدر نقطه تحملش بسیار پایین است یعنی اگرچند ساعت بگذرد و مواد مصرف نکند از تعادل خارج می‌شود و آرام‌آرام حالش بد می‌شود تا جاییکه دیگر حقیقتاً قابل‌تحمل نیست، آن‌هایی که مواد مصرف می‌کنند و یا می‌کرده‌اند می‌دانند که این جملات یعنی چه.

اگر این شخص بخواهد خود را از این نقطه به‌جایی برساند که یک‌عمر مواد مخدر مصرف نکند، خودتان تصور کنید که چه مسیر سخت و طولانی در پیش دارد. بالا بردن نقطه تحمل در مصرف کردن مواد مخدر کار زیاد سختی نیست، زمان زیادی نیز نمی‌خواهد اما بالا بردن نقطه تحمل در جهت معکوس این فرایند،  یعنی مصرف نکردن مواد مخدر، کاری است بسیار سخت و طاقت‌فرسا. به‌طورکلی بالا بردن نقطه تحمل در فرورفتن و غرق شدن در ضد ارزش‌ها کار ساده‌ای است اما بالا بردن نقطه تحمل در دوری از ضد ارزش‌ها کار ساده‌ای نیست. اولی سقوط است و دومی صعود. در مسئله صعود ، نیروهای بازدارنده‌ای که بایستی بر آن‌ها مسلط شویم بسیار بیشتر است. البته این سختی و بزرگی به معنای غیرممکن بودن نیست، مصرف‌کنندگان مواد مخدر که خواهان رهایی از اعتیاد هستند و یا به عبارتی می‌خواهند نقطه تحمل خود را در مصرف نکردن مواد بالا ببرند اگر تابه‌حال نتوانسته‌اند به این دلیل بوده که راه صحیح را پیدا نکرده‌اند و علم شناخت اعتیاد و صورت‌مسئله اعتیاد را نمی‌دانند.

درمان اعتیاد بدون شناخت و آگاهی نسبت به صورت‌مسئله اعتیاد و چگونگی درمان صحیح، غیرممکن است؛ اما اگر راه را بیابند سختی آن به شیرینی و سهلی غیرقابل‌توصیفی تبدیل خواهد شد.

به‌طورکلی بالا بردن نقطه تحمل به دو پارامتر مهم بستگی و نیاز دارد.

  •  تکرار منظم موضوع  
  •  طول زمان

در مثال دونده، اگر دونده ما  هرروز در ساعات خاصی تمرین کند و به‌صورت منظم مسافت دویدن را افزایش دهد به‌آرامی می‌تواند نقطه تحمل خود را در دویدن بالا ببرد.
اکنون می‌توانیم مفهوم کلمات وادی نهم را تا حدی درک کنیم، وقتی نیرویی که از کم شروع بشود و به درجه بالا و بالاتری برسد، نقطه تحمل پیدا می‌کند.

 در متد درمانی کنگره 60 (DST) نقطه تحمل شخص در مصرف نکردن مواد مخدر بالا می‌رود و به‌جایی می‌رسد که دیگر هرگز مواد مخدر مصرف نمی‌کند بدون اینکه از تعادل خارج شود و یا خمار شود.
 در این روش، مواد مخدر از هر خانواده و دسته‌ای که باشد با اپیوم تینکچر (OT) جایگزین شده و OT به‌عنوان دارو مصرف می‌شود و در پله‌های 21 روزه در یک برنامه‌ریزی خاص، کاهش می‌یابد.

مسئله کاهش به‌صورت منظم در استپ‌های 21 روزه تکرار می‌شود. فرایند زمان نیز حداقل 10 ماه در نظر گرفته می‌شود. طی این مسیر، به‌موازات راه‌اندازی سیستم ایکس، نقطه تحمل شخص به‌آرامی در مقابل مصرف نکردن مواد مخدر افزایش می‌یابد. شایان‌ذکر است این عملیات فقط یک ضلع  مثلث درمان اعتیاد را در برمی‌گیرد، یعنی جسم، عملیات درمانی در ضلع روان و خصوصاً جهان‌بینی نیز به‌شدت از این عملیات پشتیبانی می‌کند و موفقیت آن را تضمین می‌کند. بدون پشتیبانی ضلع جهان‌بینی، عملیات تیپرینگ با شکست مواجه خواهد شد؛ زیرا در ضلع جهان‌بینی  نیز نقطه تحمل بایستی تغییر کند و همین‌طور در ضلع روان. درواقع نقطه تحمل در مقابل مصرف نکردن مواد مخدر در انحصار جسم نیست. بالا بردن نقطه تحمل  در مصرف نکردن مواد مخدر بایستی همزمان و به‌موازات یکدیگر در هر سه ضلع مثلث درمان اعتیاد، یعنی جسم، روان و جهان‌بینی بالا رود.

موضوعات دیگری نیز در خصوص نقطه تحمل و تغییرات آن پیرامون مسائل مختلف زندگی در وادی نهم مطرح می‌شود که جهت آگاهی از آن‌ها به شما عزیزان توصیه می‌کنیم متن کامل وادی نهم نوشته مهندس حسین دژاکام بنبان کنگره 60 را در کتاب عشق 14 وادی برای ریکاوری و رسیدن به خود مطالعه فرمایید و همین‌طور سی دی و کاست مربوط را تهیه و گوش فرا دهیدبازهم تکرار می‌کنیم که کامل‌ترین فهم و برداشت از وادی نهم را کسانی دارند که وادی نهم را به‌طور کامل نوشته و یا می‌نویسند.


با احترام، مسافر علی خدامی

منبع وبلاگ کنگره60


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفرمریم چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 16:05
عرض سلام وخداقوت خدمت اقای طاووسی ..بابت اطلاعات مفیدواموزنده ای که دروبلاگ میکذاریدسپاسگزارم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic